Przygotujmy się na tęgi mróz i śnieżyce. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

i

Autor: Shutterstock, Shutterstock Przygotujmy się na tęgi mróz i śnieżyce. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

Nadchodzi najzimniejszy czas w roku

Przygotujmy się na tęgi mróz i śnieżyce. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

2023-01-18 12:00

Do tej pory styczeń przypominał bardziej miesiąc jesienny niż zimowy. Deszcz zamiast śniegu i dodatnie temperatury utrzymujące się przez wiele dni. Taka pogoda ma się zmienić. Potwierdzają to statystyki i wyliczenia ekspertów. Pomiary jednoznacznie wskazują, że druga połowa stycznia to zwykle najzimniejszy czas w roku.

Druga połowa stycznia najzimniejszym czasem w roku. Tak mówi historia

Wieloletnia statystyka klimatologiczna mówi wyraźnie - przed nami apogeum tegorocznej zimy. Druga połowa stycznia w poprzednich latach zazwyczaj była najzimniejszym okresem w roku. Styczeń 2023 jak dotąd był ciepły, a śniegu było jak na lekarstwo, jednak najnowsze prognozy wskazują, że lada chwila to się zmieni. Potwierdza to też historia. Wieloletnia statystyka klimatologiczna wskazuje jednoznacznie, że przed nami najzimniejszy okres w tym roku. - Jeśli weźmiemy pod uwagę średnią temperaturę powietrza z lat 1991-2020, które uważane są za obecnie obowiązujący okres referencyjny, to okazuje się, że najniższą temperaturę na tle tych lat odnotowaliśmy 23 stycznia - czytamy w artykule na portalu twojapogoda.pl. Tego dnia średnie temperatury powietrza w naszym kraju były najniższe. Często też na 23 stycznia przypadał okres potężnych mrozów. Oczywiście, były wyjątki od normy i 23 stycznia w przeszłości potrafił być ciepły, jednak nawet najnowsze prognozy długoterminowe wskazują, że w drugiej połowie stycznia mroźna i śnieżna zima wróci do Polski. Według prognoz, nocą i o poranku termometry mogą pokazywać w okolicach 23 stycznia nawet - 15 stopni Celsjusza, zaś w górach prawie -20 stopni. W pozostałej części kraju temperatura wyniesie ok. -5 stopni Celsjusza. To niezbyt duży mróz jak na zimę, jednak warto pamiętać, że styczeń 2023 to jak na razie bardzo ciepły miesiąc.

Bohater meczu Polska - Arabia Arkadiusz Moryto o awansie do II rundy MŚ

Pogodowe statystyki wskazują, że styczeń to nie tylko najzimniejszy, ale również najbardziej śnieżny miesiąc w roku. - Zgodnie z danymi satelitarnymi z lat 2004-2020, gromadzonymi przez Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK), największy zasięg obszarowy pokrywa śnieżna osiąga średnio 25 stycznia - informuje portal twojapogoda.pl. Wówczas pod śniegiem znajduje się ok. 80 proc. terytorium Polski. Tegoroczne prognozy długoterminowe również wskazują, że w okolicach 25 stycznia spodziewamy się śniegu w niemal całej Polsce.

Pierwsza połowa stycznia ciepła... jak marzec

Jeśli wierzyć prognozom, przed nami zimna część stycznia. Poprzednia była tak ciepła, jakbyśmy mieli... marzec. 1 stycznia w wielu miejscach Polski temperatura przekroczyła 15 stopni powyżej zera. Padły rekordy dobowe i miesięczne w temperaturze. W kolejnych dniach i tygodniach było już chłodniej, jednak wciąż ciepło, jak na styczeń. Średnia temperatura powietrza wyniosła na nizinach od 2 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni w zachodniej części kraju. - Anomalia temperatury wyniosła na większym obszarze kraju aż 6-7 stopni powyżej normy wieloletniej, co jest absolutnym ewenementem. Tak wysokie średnie temperatury notujemy zwykle między marcem a kwietniem - informuje twojapogoda.pl.

A co z pogodą latem? O przewidywania zapytaliśmy jasnowidza Jackowskiego. Szczegóły w artykule Jasnowidz Jackowski już to wie! Właśnie takie będzie lato 2023 w Polsce?!

Źródło: TwojaPogoda.pl

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!
Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?

Nasi Partnerzy polecają