Magiczne zjawisko na niebie. Tego widoku się nie zapomina, a w Polsce to prawdziwa rzadkość!

i

Autor: Pixabay Magiczne zjawisko na niebie. Tego widoku się nie zapomina, a w Polsce to prawdziwa rzadkość!

Zorza polarna w Polsce!

Magiczne zjawisko na niebie. Tego widoku się nie zapomina, a w Polsce to prawdziwa rzadkość!

2023-01-16 16:48

To wyjątkowe zjawisko świetlne w postaci kolorowych pasm widocznych na niebie występuje głównie w okolicach podbiegunowych, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16 stycznia) pojawiło się w Polsce. Zorzę polarną udało się zobaczyć i sfotografować w Rewie w woj. pomorskim. "Pięknie. Chciałabym zobaczyć na własne oczy" - komentują internauci.

W Rewie w woj. pomorskim zaobserwowano zorzę polarną. O tym magicznym zjawisku poinformował fanpage Kataklizmy w Polsce i na świecie: "Panu Markowi znów udało się uchwycić zorzę polarną, tym razem w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miejscem obserwacji znów była Rewa w województwie pomorskim. Wow!" - czytamy na fanpage'u. Internauci są zachwyceni fotografią (znajdziecie ją na dole). "Pan Marek jest cholernym farciarzem!", "moje marzenie zobaczyć kiedyś zorze na żywo", "coś pięknego" - czytamy w sekcji komentarzy.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna występuje zazwyczaj za kołami podbiegunowymi. Zdarza się, że możemy ją oglądać także na innych obszarach, także w Polsce. Zorza polarna powstaje za sprawą fali wiatru słonecznego. Jak informuje IMGW,  kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko: tlen świeci na czerwono i zielono, azot w kolorach purpury i bordo, lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Sonda
Czy chciałbyś polecieć w kosmos?
Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki
Nasi Partnerzy polecają