Czeka nas paraliż komunikacyjny. Nawet 40 cm śniegu. Koszmarna prognoza. Gdzie będzie najgorzej?

i

Autor: shutterstock

Wraca mróz i śnieżyce

Czeka nas paraliż komunikacyjny?! "Nawet 40 cm śniegu". Koszmarna prognoza. Gdzie będzie najgorzej?

2023-01-17 10:11

Zima wraca do Polski. Śnieg i mróz przypomną nam o sobie. Zrobi się nie tylko zimniej, ale i bardziej niebezpiecznie. Powrót zimy może wiązać się z paraliżem komunikacyjnym. Przed nami trudny czas dla kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i ruchu lotniczego. Wszystko przez niż, który zmierza do Europy, w tym do Polski i może przynieść nawet 40 cm śniegu. Gdzie będzie najgorzej? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Śnieg i mróz wracają do Polski. Niż może przynieść nawet 40 cm śniegu

Początek roku 2023 w pogodzie to jak na razie bardziej jesienna niż zimowa aura. Deszcz zamiast śniegu i kilka stopni powyżej zera - tak wyglądała większość dni w Polsce w ostatnim czasie. W środę (18 stycznia) to się zmieni. Wraca mróz i śnieg. Winny takiej pogodzie w Polsce będzie niż znad północnego Atlantyku i Skandynawii, który nasunie się nad zachodnią i środkową Europę. Jak informuje Wirtualna Polska, "przez to powstanie korytarz, który sprawi, że nad nasz kontynent napłynie arktyczne powietrze z północy". Centrum tego niżu prognozowane jest w rejonie Polski. Niż przyniesie śnieg, który najmocniej ma padać na północ, zachód i południowy zachód od jego centrum. Tam może spaść nawet 40 cm śniegu. Co więcej, opadom śniegu będzie towarzyszyć silny wiatr, co spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne, które mocno ograniczą widoczność i spowodują tworzenie się zasp.

Uwaga na paraliż komunikacyjny. IMGW ostrzega przed śniegiem, wiatrem i i oblodzonymi drogami

Atak zimy w Polsce to fatalna wiadomość dla kierowców oraz pasażerów, nie tylko komunikacji miejskiej, ale i ruchu lotniczego. Na ulicach polskich miast może zrobić się ślisko. Spadający śnieg może utrzymywać się na drzewach i gałęziach, a z czasem łamać je. Podobnie z liniami energetycznymi. - Możliwe są więc przerwy w dostawach prądu i ogrzewania, a niektóre drogi i chodniki mogą być zatarasowane przez konary. Warto zachować ostrożność - czytamy w artykule na twojapogoda.pl. Niepokojące prognozy zdają się potwierdzać eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Prognozowane są alerty meteo przed intensywnymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz oblodzonymi drogami. Według IMGW, śnieżyca będzie się przesuwać w pasie od Małopolski i Podkarpacia, przez Ziemię Świętokrzyską, Lubelszczyznę, część Mazowsza po Podlasie oraz woj. warmińsko-mazurskie. Środa (18 stycznia) ma być dniem powrotu zimy, ale nie oznacza to, że tylko tego dnia należy spodziewać się śniegu i mrozu. W drugiej połowie tygodnia na południu, wschodzie i w centrum spadnie do 15-20 centymetrów śniegu. Temperatury nieznacznie poniżej zera, w najcieplejszym momencie dnia około zera stopni Celsjusza.

Do lata jeszcze bardzo dużo czasu, ale jasnowidz Jackowski już wie, jaka będzie pogoda w tym czasie. Szczegóły w artykule Jasnowidz Jackowski już to wie! Właśnie takie będzie lato 2023 w Polsce?!

Źródło: TwojaPogoda.pl / WP

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?
Janusz Kowalski pląsa na parkiecie! Z takimi umiejętnościami mógłby podpić "Taniec z gwiazdami"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany