Potężny alarm pogodowy w Polsce. Wichury i śnieżyce przyniosą totalny paraliż?! [Ostrzeżenie IMGW 4.04.2022]

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Potężny alarm pogodowy w Polsce. Wichury i śnieżyce przyniosą totalny paraliż?! [Ostrzeżenie IMGW 4.04.2022]

Potężny alarm pogodowy w Polsce. Cyklon Mirella i śnieżyce przyniosą totalny paraliż?! [Ostrzeżenie IMGW 4.04.2022]

2022-04-04 8:32

Prognoza pogody na poniedziałek i kolejne godziny nie przynosi dobrych wieści. Wichury i śnieżyce znów dadzą o sobie znać. Na północy kraju mamy ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia (pomarańczowy alert) przed silnym wiatrem. Meteorolodzy spodziewają połamanych drzew, przerw w dostawach prądu i utrudnień na drogach. Gdzie będzie najgorzej? Czym jest cyklon MIrella i co przyniesie? Oto najnowsza prognoza IMGW i nie tylko.

Najnowsza prognoza pogody na poniedziałek (4.04.2022) przynosi wieści o złowrogim cyklonie Mirella, który w bieżącym tygodniu solidnie namiesza w Polsce. - Jedyna dobra wiadomość to deszcz, który obficie spadnie pierwszy raz od wielu dni na wyschniętej na wiór północy kraju - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Niestety zdecydowanie przeważają te gorsze prognozy. - Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem wzmagający się do silnego i bardzo silnego, do 55 km/h, w porywach nad morzem do 100 km/h, na Pomorzu do 85 km/h, w pozostałych regionach Polski zachodniej i północnej oraz w centrum do 70 km/h, południowo-zachodni. W górach porywy do 90 km/h, powodujące zamiecie śnieżne - podaje IMGW w prognozie synoptycznej na poniedziałek, 4 kwietnia. Zdecydowanie najgorzej jest na północy, gdzie dochodzący do 100 km/h wiatr może łamać drzewa, zrywać dachy i spowodować przerwy w dostawie prądu.

Czytaj też: Potężne śnieżyce w kwietniu?! "Bestia z południa" da nam popalić. Dlaczego jest tak niebezpieczna? [PROGNOZA POGODY Kwiecień 2022]

Cyklon Mirella i fatalna prognoza pogody. Wichury i śnieżyce [Ostrzeżenie IMGW 4.04.2022]

Jak widać na załączonym wyżej obrazku, oprócz wichur na północy Polski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, roztopami i opadami śniegu. W Sudetach te opady mogą być intensywne. Uwaga - w okolicach Gdyni i w województwie zachodniopomorskim obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia (pomarańczowy alert). Radzimy zabezpieczyć cenne przedmioty i zachować szczególną ostrożność. 

- Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu - wyjaśnia w alercie dla Gdyni synoptyk IMGW-PIB Michał Szewczyk.

Prognoza pogody na wtorek 5.04.2022. Silny wiatr i deszcz ze śniegiem

W nocy z poniedziałku na wtorek sytuacja w kraju będzie bardzo poważna. IMGW zapowiada opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami również śniegu. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Temperatura minimalna od 0°C na wschodzie i miejscami na północy do 3°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od -5°C do 0°C. - Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem początkowo silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach nad morzem do 100 km/h, w północnej połowie kraju do 90 km/h, na obszarach podgórskich Dolnego Śląska do 80 km/h, w centrum i na południu do 70 km/h, południowo-zachodni. W trakcie nocy wiatr będzie słabł. W górach porywy do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne - podaje IMGW.

We wtorek, w ciągu dnia sytuacja pogodowa będzie nieco lepsza, ale pod wieczór przelotny śnieg możliwy również na północnym wschodzie. Na północnym wschodzie możliwe burze. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 70 km/h, w głębi lądu do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W górach porywy do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Sonda
Czy boisz się wychodzić z domu w czasie wichury lub nawałnicy?
Wichura narobiła bałaganu na bydgoskich cmentarzach
Nasi Partnerzy polecają