Złowieszcza prognoza: nadciągają wichury

i

Autor: Shutterstock Niebezpieczna pogoda w Polsce. W weekend dotrą do nas wichury. Wiatr może wiać z prędkością 125 km/h.

Złowieszcza prognoza

Potężne wichury, burze i trąby powietrzne! W weekend uderzy wielki huragan, IMGW wydał najwyższy stopień ostrzeżenia

2023-02-16 10:35

Przed nami bardzo niebezpieczny weekend w pogodzie. To, przed czym ostrzegają nas eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przypomina zjawiska typowe dla lata. Tymczasem wichury, burze i trąby powietrzne pojawią się w Polsce już w najbliższych godzinach.

Najwyższy stopień ostrzeżenia IMGW na weekend. Wichury do 125 km/h

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przestrzegają przed wichurami, burzami i trąbami powietrznymi, które już w najbliższy weekend mają występować w Polsce. Prognozy są niepokojące. - W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe - nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Zapowiada, że będą wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. - Sytuacja jest groźna - podkreśla.

Sztorm na Bałtyku, wiatr może "wyrywać drzew z korzeniami i uszkodzić budynki"

IMGW prognozuje, że wszystko zacznie się już w piątek (17 lutego) po południu. - Pierwsze porywy około 70 km/h, natomiast później z piątku na sobotę wiatr będzie się wzmagać. W sobotę będzie wiało, dopiero w niedzielę powoli osłabnie - przewiduje Walijewski. Rzecznik IMGW Wyjaśnia, że "niebezpieczny jest już wiatr powyżej 70 km/h". Wiejący z prędkością powyżej 90 km/h potrafi uszkodzić budynki, połamać drzewa i gałęzie, ale przy prędkości 115 km/h lub więcej "wyrywa drzewa z korzeniami, a nawet powoduje bardzo poważne uszkodzenia budynków".

Gdzie będzie najgorzej? Rzecznik IMGW wskazuje na Pomorze oraz Pomorze Zachodnie. Na tym nie koniec. Wichury nie będą jedynym problemem. - Dodatkowo mogą wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, poniżej 10 proc., to jednak wskaźniki się uaktywniły - mówi Walijewski. O tym, jak trudna sytuacja może być na Pomorzu niech świadczy fakt, że na Bałtyku ma panować sztorm – 12 st. w skali Beauforta. W związku z tym, że na początku wiatr huraganowy będzie z kierunku północnego, północno-zachodniego, fale będą się mocno rozbijały o wybrzeże, jednocześnie wpychając wodę w głąb lądu.

Uwaga na utrudnienia. Przerwy w dostawie prądu i zablokowane drogi

Niebezpiecznie będzie nie tylko na wodzie, ale i na lądzie. Rzecznik IMGW przestrzega przed poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Powalone przez wiatr drzewa mogą blokować drogi. Wichura może też zrywać linie energetyczne. Niewykluczone są więc przerwy w dostawach energii. Ruch powietrzny również może być utrudniony. Z pewnością będą duże problemy na lotniskach, szczególnie w północnej części kraju.

Chociaż wichury, trąby powietrzne i burze to zjawiska typowe dla lata, w najbliższy weekend nie zabraknie również zjawisk typowych dla zimy. Wraz z przechodzeniem frontów atmosferycznych w górach sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm białego puchu.

Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?
Legendarny polski trener boksu nie żyje. Grzegorz Skrzecz miał 65 lat, wielka strata
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany