Gdzie spodziewać się najsilniejszych burz? Pomarańczowe alerty RCB w pięciu województwach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano w niedzielę, 13 lipca ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami dla niemal całego kraju. Największe zagrożenie dotyczy województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W tych regionach wydano pomarańczowe alerty RCB, a prognozy wskazują na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, sięgających nawet 50 mm, oraz porywistego wiatru do 80 km/h.
Prognozowane burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne i bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, wystąpią w woj. śląskim oraz w znacznej części woj. świętokrzyskiego. Alerty obejmą również północną część woj. małopolskiego, północno-zachodnią część woj. podkarpackiego i południowe krańce woj. łódzkiego. IMGW ostrzega, że punktowo w wyniku kumulacji opadu możliwe sumy osiągną około 50 mm. Porywy wiatru wyniosą do 75 km/h, miejscami do 85 km/h. Lokalnie może spaść grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 70 proc. Ostrzeżenia II stopnia zaczną obowiązywać o godz. 13 i potrwają do godz. 2 w nocy. Mieszkańcy tych terenów zostali objęci również alertem RCB. - Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Śledź komunikaty pogodowe - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Alerty I stopnia w pozostałej części kraju
Reszta kraju została objęta alertami I stopnia przed burzami. Prognozowanym burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 75-80 proc. Ostrzeżenia rozpoczną się o godz. 13 i będą obowiązywać do godz. 21 w zachodniej części kraju, a na pozostałym obszarze do godz. 2 w nocy.
Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
