Dane zaskakują!

Nowa prognoza długoterminowa na wiosnę 2023. Modele przygotowują nas na niespodzianki! Te miesiące będą najgorsze

2023-02-14 5:00

Prognoza długoterminowa IMGW na wiosnę 2023 roku i początek lata przygotowuje nas na pogodowe niespodzianki. Modele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakładają jeden bardzo ciepły miesiąc i jeden obfitujący w opady. Gdzie i kiedy będzie najgorzej? Sprawdźcie na se.pl.

Początek lutego przyniósł sporo pogodowych niespodzianek. Krajobraz, który obserwowaliśmy za oknami często wymykał się liczbom, prezentowanym przez specjalistyczne modele. A jak będzie w kolejnych tygodniach? Prognoza długoterminowa na marzec 2023 nie przynosi żadnych sensacji. IMGW informuje nas, że zgodnie z wyliczeniami specjalistycznych modeli, średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Ciekawiej robi się w kolejnych miesiącach. Pogoda może nas zaskoczyć i to niekoniecznie pozytywnie.

Prognoza długoterminowa IMGW. Kwiecień pełen opadów?!

Synoptycy IMGW prognozują, że w kwietniu, w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej, na południu możliwe opady w normie. Szykujcie parasole! W maju sytuacja ponownie wróci do normy. Najciekawiej wyglądają prognozy na szósty miesiąc 2023 roku. Przełom wiosny i lata przyniesie pogodowe zawirowania.

Bardzo ciepły koniec wiosny?! Prognoza długoterminowa sugeruje zwyżki

- W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej - informują synoptycy IMGW. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do galerii ze zdjęciami, którą publikujemy pod tekstem. Z kolei poniżej zamieszczamy poradnik IMGW, który pomaga odczytać dane w odpowiedni sposób. Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

- W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - czytamy w poradniku IMGW.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Uwaga! Synoptycy IMGW zaznaczają, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych, często lokalnych  zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

- Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego - podsumowują eksperci.

Sonda
Czy wierzysz długoterminowym prognozom pogody?
Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady

Kiedy nasze przyziemne sprawy są ważniejsze od "ratowania świata"?

Posłuchaj jak budować wokół siebie piękną rzeczywistość i nie przenosić własnych frustracji na najbliższych!

Listen on Spreaker.