Pogoda na styczeń 2023. Siarczyste mrozy i śnieżyce kontratakują. Bezlitosna prognoza długoterminowa

i

Autor: diego_torres/cc0/Pixabay.com Zima wróci do Polski w styczniu 2023

Jaki będzie początek nowego roku?

Pogoda na styczeń 2023. Siarczyste mrozy i śnieżyce kontratakują. Bezlitosna prognoza długoterminowa

2022-12-20 13:08

W tym tygodniu, 19-25 grudnia, pogoda w Polsce będzie prawie wiosenna, ale to nie oznacza, że zima już się skończyła. Zgodnie z prognozą długoterminową na styczeń 2023 powrócą opady śniegu i niskie temperatury, chociaż cały obszar naszego kraju będzie pod tym względem bardzo zróżnicowany. Niże zdominują pogodę na północy, natomiast na południe dotrze więcej wyżów.

Pogoda na styczeń 2023. Co mówi prognoza długoterminowa?

Czy do Polski wróci zima? Tak, ale nie wszędzie, i dopiero w styczniu 2023. Jak informuje serwis Fanipogody.pl, sugerując się modelem CFS zawirającym prognozę długoterminową, północna część kraju znajdzie się głównie pod wpływem niżów, z kolei na południu częściej będą się pojawiać wyże. Zmienne warunki pogodowe oznaczają nie tylko duże ilości chmur i opadów, ale nawet burz, choć występujących już ze znacznie mniejszą częstotliwością. W tym czasie Polskę mogę również nawiedzić mrozy, i to z dwucyfrowymi temperaturami. Styczeń 2023 to ponadto duża szansa na pojawienie się tzw. zgniłych wyżów - o tym, czym charakteryzuje się to zjawisko, pisaliśmy tutaj: Co to jest "zgniły wyż"? Wielkimi krokami zbliża się do Polski. To nie jest dobra wiadomość!. Okresowo do naszego kraju będą ponadto zaglądać cyklony z południa Europy, które przyniosą opady ciekłe i stałe.

Opady śniegu wrócą do Polski w styczniu 2023

Jak informuje serwis Fanipogody.pl, ponowne ataki zimy w styczniu 2023 będą jednak miały charakter krótkotrwały, bo przez Polskę będą przechodzić głównie ciepłe masy powietrza - tak wynika z prognoz długoterminowych modelu CFS i ECMWF. Ten drugi sugeruje ponadto, że temperatury w pierwszym miesiącu przyszłego roku mogą przekroczyć normę klimatologiczną. Styczeń 2023 ma być również wilgotny, a to za sprawą dużej aktywności cyrkulacji atlantyckiej.

- Czasem jednak mogą pojawić się niże nurkujące z północy Starego Kontynentu, przynosząc opady zimowe. Od południa mogą podejść niże śródziemnomorskie. Częściej jednak na nizinach padać mieszane, czasem śnieg, ale ataki zimy o lokalnym charakterze mogą mieć miejsce i powodować poważne utrudnienia komunikacyjne. Na północy kraju uaktywnić może się okresami „efekt morza”, przynosząc duże opady zimowe w północnej części Polski - podaje serwis Fanipogody.pl.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Mieszkanka Krzyża jeździła po chodniku... na łyżwach!