Co to jest zgniły wyż? Wielkimi krokami zbliża się do Polski. To nie jest dobra wiadomość!

i

Autor: Nature_Brothers/cc0/Pixabay.com Tzw. zgniły wyż zdominuje pogodę w Polsce w drugiej połowie obecnego tygodnia, 7-13 listopada

Grozi nam złe samopoczucie

Co to jest "zgniły wyż"? Wielkimi krokami zbliża się do Polski. To nie jest dobra wiadomość!

2022-11-09 7:01

Tzw. zgniły wyż zdominuje pogodę w Polsce w drugiej połowie obecnego tygodnia, 7-13 listopada. To na swój sposób wyjątkowe zjawisko, które szczególnie dla meteopatów oznacza niekorzystne wieści. To, co nietypowe dla wyżu, to fakt, że towarzyszy mu zachmurzenie - połączone z opadami - i bardzo gęste mgły. "Zgniły wyż" oznacza również większą szansę na smog.

Co to jest "zgniły wyż"? Wielkimi krokami zbliża się do Polski. Jaką pogodę przyniesie?

Zachmurzenie, opady mżawki, gęste mgły i bardzo wysokie ciśnienie - to czeka mieszkańców Polski w najbliższych 2-3 dniach, bo do do naszego kraju zbliża się tzw. zgniły wyż. W przeciwieństwie do innych wyżów przynosi ponadto wilgotne powietrze i nisko osiadające chmury typu: Stratus, których działania nie odczują tylko mieszkańcy wyżej położonych terenów, gdzie mogą się pojawić przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze już w drugiej połowie trwającego jeszcze tygodnia, 7-13 listopada, pojawi się nieprzyjemna aura, co szczególnie odczują meteopaci. Nie tylko oni powinni pamiętać, że w czasie dominacji "zgniłego wyżu" ciśnienie w Polsce może przekroczyć 1040 hPa. Jak informuje serwis lowcyburzpim.pl, to zjawisko występuje w naszym kraju przede wszystkim od września do marca i ma związek z mniejszą liczbą promieni słońca docierających do Ziemi i utrzymującym się powietrzem polarnym morskim starym. Z uwagi na to, że towarzyszy mu niska cyrkulacja, "zgniły wyż" przynosi również smog.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Gorzów ma swojego Neptuna. Zamiast trójzębu... hulajnoga