Pogoda na lato. Termometry oszaleją. Zaskakująca prognoza długoterminowa

i

Autor: Shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Lato będzie upalne?

Pogoda na lato. Termometry oszaleją. Prognoza długoterminowa

2023-03-20 9:49

Pojawiają się pierwsze prognozy długoterminowe na lato. Dla tych, którzy uwielbiają upał i słońce mamy dobre wieści - eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiadają, że tegoroczne lato będzie bardzo ciepłe. Co więcej, wysokie temperatury mogą pojawić się dużo wcześniej niż na początku lata. Kiedy ma być szczególnie ciepło? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Za nami ciepły, wiosenny weekend, ale niektórzy już zastanawiają się, jaka będzie pogoda... latem. Pojawiają się pierwsze prognozy długoterminowe na czerwiec i lipiec. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mają dobre wiadomości dla zwolenników upałów i wypoczynku na plaży. W kolejnych miesiącach ma być ciepło, a lato chwilami będzie wręcz upalne.

Ciepło już w pierwszych dniach wiosnach. Jaka pogoda latem?

Już najbliższe dni będą bardzo ciepłe. – W prognozach widać nawet 18 stopni, w centrum 15, na południowym zachodzie tez 15, na północy 11 – 12, a także w Suwałkach – 11. No i noce będą cieplejsze – powiedział PAP Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, pytany o pogodę w pierwszych dniach wiosny. – To jest idealne rozpoczęcie kalendarzowej wiosny. Ne pamiętam, kiedy ostatni raz była taka sytuacja, żeby wiosna rozkwitała wraz ze swym kalendarzowym początkiem. 21 marca wiosna pokaże swą piękną twarz – dodaje Walijewski. A mówią prognozy długoterminowe o pogodzie latem?

Pogoda na lato. Czerwiec i lipiec "powyżej normy". Prognoza długoterminowa

Jeśli chodzi o czerwiec 2023, według prognozy długoterminowej IMGW, "w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020". Oznacza to więc wiele ciepłych dni. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, a więc czerwiec 2023 nie zapowiada się na brzydki, deszczowy miesiąc, choć chwil z opadami z pewnością nie zabraknie. Również w lipcu 2023 eksperci z IMGW przewidują temperaturę wyższą od wieloletniej normy, z kolei opady mają mieścić się w normie z lat poprzednich.

Przed nami upalne i słoneczne lato 2023? Coraz więcej na to wskazuje. – W kwietniu: 19-22 stopnie Celsjusza, w maju pojawia się 30, w czerwcu – 32 i 35, w lipcu – 33, 34, 35 stopni… Lato może być upalne – powiedział dla "Faktu" Grzegorz Walijewski z IMGW. Warto jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe nie są tak skuteczne, jak np. prognozy z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Lato będzie upalne? Sprawdź, co mówią prognozy długoterminowe o pogodzie w majówkę. Szczegóły w artykule Pogoda na majówkę. Długi weekend w strugach deszczu? Prognoza długoterminowa IMGW

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Jakub Kwiatkowski przed spotkaniami eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią
Listen on Spreaker.