Pogoda na: 5 listopada. Wiatr do 80  km/h, chłód i deszcz. Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW

i

Autor: Pixabay.com Pogoda na 5 listopada. Wiatr do 80 km/h, chłód i deszcz. Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW

Pogoda na dziś: 5 listopada. Wiatr do 80 km/h, chłód i deszcz. Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW

2021-11-05 0:01

Pogoda na piątek (5 listopada), jaką przewidują w Polsce specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiada się pochmurno, będzie wiał porywisty wiatr. Rano wciąż będą obowiązywać alerty przed silnym wiatrem w północo-zachodniej części Polski. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na piątek, 5 listopada 2021 roku, znajdziesz poniżej.

Pogoda na dziś:  5 listopada. Wiatr do 70 km/h, chłód i deszcz. Gdzie będzie najgorzej? Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW nad Europą dominuje rozległy niż z ośrodkami nad Morzem Norweskim, Skandynawią i Polską, jedynie wschód i zachodnie krańce kontynentu są pod wpływem wyżów. Polska znajduje się w zasięgu niżu, który wraz z układem frontów atmosferycznych przemieszcza się znad Czech w kierunku Pomorza. Z południa napływa ciepła masa powietrza polarnego morskiego.

Jaka będzie pogoda w piątek, 5.11.2021?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w piątek, 5 listopada 2021 roku prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym wschodzie gdzieniegdzie rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu. Rano wciąż obowiązywać będą ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem.

- Wiatr umiarkowany, porywisty, a w północnej części kraju umiarkowany i dość silny, miejscami w porywach do 75 km/h, na wybrzeżu do 80 km/h, z kierunków zachodnich.- informuje IMGW w komunikacie.

Czytaj też: Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2021. Czy zobaczymy je w Polsce?

Co robić, gdy wieje silny wiatr?

- Pamiętajmy o tym, aby pozamykać w domach drzwi i okna, a z balkonów i tarasów pousuwajmy przedmioty, które zdmuchnięte silnym podmuchem wiatru mogą zrobić komuś krzywdę. Unikajmy wchodzenia na zadrzewione tereny, nie wchodźmy do parków i lasów. Pamiętajmy o tym, aby nie parkować samochodów pod drzewami, ani pod reklamami wielkopowierzchniowymi - radzi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Jaka będzie temperatura w piątek?

Piątek będzie chłodny, termometry wskażą maksymalnie 11 st.C. Warto zadbać o ciepłe ubranie, a ze względu na deszcz oraz porywisty wiatr również czapkę i parasol. Temperatura maksymalna od 7st.C do 11st.C na przeważającym obszarze kraju, chłodniej na Podhalu około 6 st.C

Polecamy: Taurydy 2021. Kiedy obserwować rój meteorów na nocnym niebie?

Noc z piątku na sobotę. Prognoza IMGW dla Polski

Jak podaje IMGW, w nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu również rozpogodzenia. Miejscami na północy kraju słaby opady deszczu. W dolinach na Podhalu, możliwe mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C na przeważającym obszarze kraju, cieplej na wybrzeżu od 7°C do 9°C. W rejonach podgórskich od -2°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i w centrum porywisty, na wybrzeżu dość silny i w porywach do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Silny wiatr siał spustoszenie w Bydgoszczy
Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?