Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2021. Czy zobaczymy je w Polsce?

i

Autor: mmillswan / CC0 / pixabay.com Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2021. Czy zobaczymy je w Polsce?

Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2021. Czy zobaczymy je w Polsce?

2021-11-15 15:36

Zaćmienie Księżyca jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem niż zaćmienie Słońca. Wkrótce, bo już w listopadzie 2021 roku pojawi się okazja, by podziwiać to niecodzienne zjawisko. Czy będziemy mogli obserwować je w Polsce? Jak oglądać zaćmienie Księżyca? Na czym ono polega?

Zaćmienie Księżyca w listopadzie będzie jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych zjawisk kończącego się 2021 roku. Nastąpi ono w piątek, 19 listopada. Będzie to zaćmienie częściowe, czyli takie, które polega na tym, że fragment Księżyca znajduje się poza obszarem stożka cienia całkowitego, ale jednocześnie znajduje się on na obszarze stożka półcienia.

Do zaćmienia dochodzi wtedy, gdy Księżyc znajdzie się w pełni, w cieniu rzucanym przez Ziemię. Wbrew pozorom, jest to zjawisko, które występuje rzadziej niż zaćmienie Słońca.

Gdzie będzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca?

Listopadowe częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii. W Polsce zjawisko będzie widoczne jedynie częściowo. Początek zaćmienia półcieniowego będzie widoczny jedynie w zachodniej i środkowej części kraju.

Czytaj też: Taurydy 2021. Kiedy obserwować rój meteorów na nocnym niebie?

Ciąg dalszy pod quizem

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Bez problemu możemy obserwować to zjawisko gołym okiem. Jednak przydatna może okazać się np. zwykła lornetka, dzięki której możemy przyjrzeć się zjawisku bardziej szczegółowo.

Bardzo istotnym czynnikiem jest również pogoda. Żeby w pełni cieszyć się zjawiskiem zaćmienia Księżyca, niebo powinno być bezchmurne.

Kiedy kolejne zaćmienie Księżyca?

Najbliższe zaćmienie Księżyca nastąpi wiosną 2022 roku, a dokładniej 22 maja 2022 r. Jednak podobnie jak w przypadku listopadowego zaćmienia, będzie ono widoczne z terenu Polski tylko częściowo.

Na całkowite zaćmienie Księżyca, możliwe do zaobserwowania w Polsce, przyjdzie nam poczekać kilka lat. Dopiero 20 grudnia 2029 roku będziemy mogli podziwiać wszystkie etapy całkowitego zaćmienia Księżyca.

Czytaj też: Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce! Mogą być niebezpieczne. "Pchają się do domów drzwiami i oknami"

Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają