Zima i wichury w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Pogoda na 1 grudnia. Wichury do 110 km/h i mrozy w ciągu dnia. Bezlitosna prognoza IMGW / Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na dziś, 1 grudnia. Wichury do 110 km/h i mrozy w ciągu dnia. Bezlitosna prognoza IMGW

2021-12-01 7:04

Pogoda na środę (1.12.2021 r.) przygotowana przez ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie zostawia żadnych złudzeń. Najbliższe godziny przyniosą mróz, opady śniegu, a gdzieniegdzie silne wichury - powyżej 100 km/h. Czeka nas również przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej. Jak duży? Szczegółową pogodę na dziś analizujemy na se.pl poniżej.

Pogoda na dziś, 1.12.2021. Wichury do 110 km/h i mrozy w ciągu dnia

Pogoda na dziś (1 grudnia 2021 r.) przynosi fatalne wieści od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Środa upłynie nam pod znakiem zimy w najgorszej postaci. Podobnie jak na początku tygodnia, na drogach będzie trzeba bardzo uważać. - W dzień zachmurzenie przeważnie duże, tylko początkowo na wschodzie, a wieczorem na południu kraju miejscami większe przejaśnienia. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. Na północy kraju prognozowana suma opadu około 10 mm, a występujące tam początkowo opady śniegu mogą powodować miejscami przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 3 cm - czytamy w serwisie IMGW.

Czytaj też: Pogoda w grudniu da nam w kość! Oto prognoza długoterminowa na grudzień 2021

Ostrzeżenia IMGW 1.12.2021. Prognoza Instytutu

Pierwszy dzień grudnia przyniesie kolejne ostrzeżenia pierwszego stopnia od IMGW. W prognozie alertów mamy m.in. opady marznące, silny wiatr i oblodzenie. Problemy będą na pewno występować na terenie północnej Polski i w centrum kraju. Z kolei na Podkarpaciu możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenie wygasa dopiero o 8:00 i może być aktualizowane.

- Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z zachodu - wyjaśnia synoptyk IMGW Tomasz Knopik w komunikacie dla Krosna.

Prognoza pogody. Temperatura i wichury 1.12.2021

IMGW podaje, że w pierwszym dniu miesiąca grudnia odczujemy niskie temperatury, a gdzieniegdzie nawet w ciągu dnia termometry pokażą minusowe wartości. - Temperatura maksymalna od -2°C na Suwalszczyźnie, około 3°C w centrum, do 6°C, 7°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem i w górach również silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach około 65 km/h. W szczytowych partiach gór wiatr w porywach do około 110 km/h, południowo-zachodni i południowy, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne - informują eksperci Instytutu.

Prognoza pogody 1-2 grudnia. Noc ze środy na czwartek

Noc ze środy na czwartek (1/2.12.2021 r.) przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, a początkowo na północnym wschodzie i w Bieszczadach także deszczu ze śniegiem i śniegu; na wybrzeżu miejscami deszcz ze śniegiem. W Bieszczadach przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura minimalna od -2°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum, do 5°C Rzeszowszczyźnie. - Wiatr umiarkowany i dość silny, miejscami, zwłaszcza na północy i w centrum silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h. W szczytowych partiach gór wiatr około 110 km/h, południowo-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne - alarmuje IMGW.

Sonda
Czy czekasz na prawdziwą, białą zimę?
Atak zimy w Rzeszowie