Termometr

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

Wiemy, kiedy to się stanie

Pogoda na czerwiec. Kiedy przyjdzie ochłodzenie? Ekspert IMGW wskazuje datę

2024-05-30 5:10

Maj powoli zbliża się do końca. To miesiąc bardzo ciepły, z wyraźnym skokiem temperatury na początku miesiąca i drugą połową miesiąca z temperaturą grubo powyżej 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju. Kiedy dojdzie do załamania pogody? Jak szybko możemy spodziewać się ochłodzenia? O tym rozmawiamy z Grzegorzem Walijewskim, rzecznikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Bardzo ciepły maj. Załamanie pogody w czerwcu?

Od kilkunastu dni w Polsce jest bardzo ciepło. Temperatury sięgają prawie 30 stopni Celsjusza, a średnia temperatura dobowa przekracza 15 stopni Celsjusza, co w praktyce oznacza termiczne lato. Anomalie temperatury są powyżej normy. Czy w czerwcu będzie podobnie? Kiedy należy spodziewać się ochłodzenia? Rozmawiamy o tym z Grzegorzem Walijewskim, rzecznikiem IMGW. Nasz rozmówca zwraca uwagę na datę, w której należy spodziewać się ochłodzenia. Nie stanie się to w długi weekend. - Średnia temperatura dobowa w najbliższych dniach nadal będzie przekraczać 15 stopni Celsjusza, co oznacza termiczne lato - zauważa Walijewski.

Ochłodzenie w czerwcu. Padła data

Kiedy więc zrobi się chłodniej? - Najwcześniej we wtorek, 4 czerwca. Trochę się ochłodzi, temperatura maksymalna do 21 stopni Celsjusza, na przeważającym obszarze 17-19 stopni - mówi rzecznik IMGW i zwraca też uwagę, że na ten moment prognozy nie przewidują niebezpiecznych zjawisk, które pojawiały się w Polsce od kilku dni. -  Nie ma na ten moment warunków do burz. Może być to pierwszy dzień od dłuższego czasu, kiedy jako IMGW nie wydamy ostrzeżeń dotyczących burz - komentuje Walijewski.

Śledźcie materiały pogodowe na se.pl. Tam wkrótce prognoza długoterminowa na czerwiec 2024 od IMGW.

CZYTAJ TEŻ: Egzotyczne kleszcze dotarły do Polski. Roznoszą groźne choroby i mają "strategię łowcy"

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Pieniądze to nie wszystko: Michał Szczerba