Długoterminowa pogoda na maj 2022

i

Autor: Pixabay Długoterminowa pogoda na maj 2022. Będą dni zarówno upalne i burzowe, jak i chłodne, z możliwymi przymrozkami.

Pogoda długoterminowa na maj 2022. Zaatakują burze i śnieg?! Szokujące prognozy dla Polski

2022-03-05 7:00

Pogoda długoterminowa na maj 2022. Pojawiły się pierwsze prognozy, które sugerują, że pogoda w maju będzie bardzo dynamiczna. Z pewnością poczujemy uroki wiosny. Nie zabraknie ciepłych, wręcz upalnych dni, za którymi wielu z nas tęskni w związku z wciąż trwającą zimą. Upałom mogą towarzyszyć burze. Zima także nie powiedziała ostatniego słowa. Nawet w maju musimy spodziewać się mrozu i śniegu! Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Co mówi nam pogoda długoterminowa na maj 2022 na przykładzie prognoz amerykańskiego modelu klimatycznego CFS oraz modelu europejskiego ECMWF? Dla tych, którzy lubią ciepło - mamy dobre informacje. Według długoterminowych prognoz maj 2022 zapowiada się na miesiąc ciepły. Nie zabraknie dni z temperaturą powyżej 25°C, a nawet około 30°C. Nie będą to jednak długotrwałe okresy z upalną pogodą. Długoterminowa prognoza na maj 2022 sugerują miesięczną temperaturę powyżej normy. Oznacza to, że będzie nieco cieplej niż w ciągu 20-letniego okresu klimatologicznego. W maju 2022 nie zabraknie ciepłych, słonecznych dni. Niestety, nie ominą nas też niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Długoterminowa pogoda na maj 2022. Upały i burze

Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia napływu frontów burzowych z rejonu Morza Czarnego. Burze w maju 2022 mogą pojawić się późnym popołudniem lub wieczorem. Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, wywołujące nawet podtopienia. Cieplejsze masy powietrza napłyną do Polski także znad Afryki oraz Morza Śródziemnego. - Ciepłe, wilgotne masy powietrza przynieść mogą wysoką temperaturę, okresami dużą parność oraz sprzyjające warunki do powstawaniu burz - czytamy w prognozie portalu fanipogody.pl.

Mróz i śnieg nawet w maju. Długoterminowa pogoda

Niewykluczone są jednak znaczne spadki temperatury poniżej wieloletniej normy. Pojawić się mogą się dni z zimnymi masami powietrza znad Arktyki oraz znad Atlantyku Północnego. Prawdopodobnie stanie się to w okolicach Zimnych Ogrodników (12-14 maja). O poranku możliwe będą nawet przymrozki, a nawet opady śniegu.

- Adwekcje chłodu znad Arktyki może sprzyjać specyficzny rozkład pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami, czyli ulokowanie wyżu nad Skandynawią, bądź nad Zachodnią Europą albo nad Grenlandią. W tym czasie nad Rosją znaleźć mogą się układy niskiego ciśnienia. Wyż we współpracy z niżami ściągnąć może okresami zimne powietrze z północy - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z prognozą długoterminową. Za kilka tygodni prognozy długoterminowe na maj 2022 mogą wyglądać zupełnie inaczej i sugerować zgoła inną pogodę w tym miesiącu.

Źródło: fanipogody.pl

Sonda
Czy czekasz na wiosnę i ciepłe dni 2022?
Przyjęłam Ukrainki pod swój dach. Jak wygląda życie z uchodźcami?
Nasi Partnerzy polecają