Piekielne temperatury w Polsce. Nawet 50 stopni w słońcu! Ekspert IMGW mówi, gdzie będzie najgorzej

i

Autor: Shutterstock Piekielne temperatury w Polsce. "Nawet 50 stopni w słońcu!" Ekspert IMGW mówi, gdzie będzie najgorzej

Piekielne temperatury w Polsce

Piekielne temperatury w Polsce. "Nawet 50 stopni w słońcu!" Ekspert IMGW mówi, gdzie będzie najgorzej

2022-07-19 4:00

Fala upałów i piekielne temperatury zaatakują w Polsce. Prognozy synoptyczne IMGW zakładają nawet 38 stopni Celsjusza w cieniu, co zdaniem rzecznika prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorza Walijewskiego może oznaczać, że w pełnym słońcu odczujemy nawet powyżej 50 stopni! Wiemy też, które regiony są najbardziej narażone na afrykańskie upały.

Fala upałów w Polsce. Prognoza IMGW mówi o nawet 50 stopniach w słońcu!

O ile jeszcze prognoza pogody na sam początek tygodnia nie zakładała tropikalnych upałów, o tyle już w środę i czwartek (20-21.07.2022 r.) zetkniemy się z falą upałów i iście afrykańskimi temperaturami. - W środę temperatura minimalna od 12°C do 17°C. Temperatura maksymalna od 23°C do 28°C na wschodzie i miejscami nad morzem, w centrum 28°C do 32°C, najcieplej na zachodzie około 36°C - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW na bieżący tydzień. W czwartek warunki mają być bardzo podobne. Zapytaliśmy rzecznika prasowego IMGW Grzegorza Walijewskiego, gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza. Temperatury w pełnym słońcu przerażają!

Czytaj też: Niezwykłe zjawisko nad Polską. Przypominało UFO! Skąd te dziwne kształty?

- Nasi synoptycy przewidują ok. 38 stopni na zachodzie Polski. Niektóre modele wskazują nawet 40, a przypomnijmy, że rekord z Prószcza koło Opola wynosi 40,2 i został odnotowany 101 lat temu. Synoptycy IMGW mają specjalistyczną wiedzę i potrafią przeanalizować inne dane. Najcieplej powinno być w czwartek. 38 stopni w cieniu oznacza, że w pełnym słońcu temperatury mogą przekroczyć 50 stopni - powiedział nam Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

Fala upałów i temperatury do 38 stopni w cieniu. Prognoza dla Polski

Gdzie temperatury najbardziej dadzą się we znaki Polakom? Zdaniem Walijewskiego najbardziej narażone są miasta z województw lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zachodnie rejony kraju. - Należy zachować szczególną ostrożność. Uważajmy na nasze ciało, nośmy jasną odzież i stosujmy nakrycia głowy. Zwracajmy uwagę na dzieci i zwierzęta. Dorosła osoba powinna wypijać 3-4 litry wody dziennie - zauważa ekspert IMGW. Walijewski dodaje, że nie wolno lekceważyć czerwonych alarmów (ostrzeżenie trzeciego stopnia) wydawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Takie na pewno pojawią się w tym tygodniu.

Nie tylko fala upałów. Tropikalne noce i susza atakują

Ekspert IMGW powiedział nam, że w tygodniu będzie bardzo mało opadów, więc rolnicy będą z niepokojem patrzeć na to, jak susza wpłynie na ich pracę. Problemem będą również tzw. noce tropikalne, które odbiją się na naszym samopoczuciu.

- Na zachodzie Polski temperatury w nocy będą przekraczać 20 stopni, a wtedy my nie odpoczywamy. Pojawi się stres spowodowany zmęczeniem. Musimy przygotować na to swoje mieszkania, w ciągu dnia zabezpieczyć je przed słońcem. Wielu z nas skorzysta z wiatraków - powiedział Walijewski w rozmowie z naszym portalem.

Zalecamy regularne sprawdzanie komunikatów meteo i przyłączamy się do apelu rzecznika IMGW - uważajcie na siebie i bliskich! Prognozy będziemy też aktualizować w naszym serwisie pogoda.se.pl.

Sonda
Śpisz nago w czasie upałów?
Gwałtowna burza pod Sycowem
Nasi Partnerzy polecają