Ostrzeżenia pogodowe wieszczą fatalny weekend. Tutaj będzie najgorzej

i

Autor: Shutterstock W pierwszy weekend września synoptycy zapowiadają m.in. burze.

Koszmarna prognoza

Ostrzeżenia pogodowe wieszczą fatalny weekend. Tutaj będzie najgorzej

2023-09-01 10:03

Prognozy na nadchodzące dni mówią o łagodnej pogodzie, bez niebezpiecznych zjawisk, takich jak burze czy ulewne deszcze. Zanim pogoda uspokoi się, w weekend czekają nas chwile z porywistym wiatrem i burzami. Szczegóły w prognozie przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Jaka będzie pogoda w pierwszych dniach września? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują przyjemny okres, z dość wysoką temperaturą jak na ten okres roku. Co ważniejsze, w nadchodzącym tygodniu życia nie powinny nam uprzykrzać gwałtowne burze, wichury i ulewne deszcze, które w ostatnich dniach wyrządziły sporo szkód w kraju. Zanim to jednak nastąpi, IMGW wydało lub prognozuje wydać alerty meteo dla kilku województw w różnych częściach kraju.

Silny wiatr na północy kraju. IMGW ostrzega

W piątek i sobotę (1-2 września) mieszkańcom północnej Polski może dokuczać silny wiatr. Mocnym porywom mogą też towarzyszyć przelotne opady deszczu i burze. Wiatr w porywach może osiągać prędkość 75 km/h, przed czym ostrzega IMGW, wydając ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert meteo dotyczy powiatów:

  • gryfickiego,
  • kołobrzeskiego,
  • koszalińskiego,
  • sławieńskiego,
  • słupskiego,
  • lęborskiego,
  • wejherowskiego,
  • puckiego.

Wiatr ma osłabnąć w sobotę (2 września) po południu.

Burze w pierwszy weekend września. Gdzie będzie najgorzej?

W sobotę i niedzielę (2-3 września) mieszkańcy południowych regionów Polski mogą spodziewać się burz. Nie będą one tak intensywne, jak miało to miejsce na początku tygodnia, jednak IMGW wydało alerty meteo pierwszego stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Co poza tym w pogodzie na weekend? Na termometrach od 17°C do 19°C w rejonach podgórskich. Najcieplej na krańcach południowo-wschodnich, nawet do 25°C. Po weekendzie nastąpi poprawa pogody. Zrobi się jeszcze cieplej, nawet 27°C. Nie będzie już natomiast gwałtownych burz, porywistego wiatru i ulewnego deszczu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wichura do 215 km/h, osiedla pod wodą. Niszczycielska siła huraganu Idalia [Zdjęcia]

Źródło: IMGW

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Mieszkańcy Wierzawic opowiadają jakie szkody wyrządziła trąba powietrzna w ich miejscowości