Wianki

i

Autor: freestocks / Unsplash Noc Świętojańska często jest mylona z Nocą Kupały

Noc Świętojańska i Noc Kupały to nie to samo! Też popełniasz ten częsty błąd? Kiedy jest Noc Świętojańska i co to za święto?

2022-06-23 8:33

Myślisz, że wiesz co to jest i kiedy wypada Noc Świętojańska? Niestety, wiele osób popełnia ten błąd i myli Noc Świętojańską z Nocą Kupały. Choć to dwa podobne święta, które często wypadają nawet dzień po dniu, mają jednak zupełnie inne pochodzenie. Czym się różni Noc Świętojańska od nocy Kupały i kiedy się je obchodzi? Wyjaśniamy!

Kiedy jest Noc Świętojańska 2022?

Noc Świętojańska to chrześcijańska odpowiedź na pogańskie święto znane jako Noc Kupały. Nazwa pochodzi od wspomnienia świętego Jana Chrzciciela. Jego obchody również poświęcone są naturze i płodności, ale przede wszystkim skupiają się na sile ognia. Kiedy jest Noc Świętojańska 2022? To święto ma stałą datę, co roku wypada tego samego dnia: w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię imienin Jana.

Przeczytaj koniecznie: Noc Kupały 2022: puszczanie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci. Kiedy obchodzimy to pradawne słowiańskie święto?

Noc Świętojańska - zwyczaje, obrzędy, tradycje

Noc Świętojańska obchodzona jest w podobny sposób jak Noc Kupały. To święto związane z naturą, przede wszystkim skupione wokół żywiołu ognia. Wśród zwyczajów i obrzędów kultywowanych podczas Nocy Świętojańskiej nie brakuje rozpalania ognisk oraz zabaw i wyzwań związanych z ogniem. Jednym z najpopularniejszych jest skok przez ognisko. Miało to chronić przed bólami nóg oraz kręgosłupa, a także przed bezpłodnością, a młodym wróżyło rychły ożenek. Podczas Nocy Świętojańskiej żywa była także tradycja puszczania wianków na wodzie znana z Nocy Kupały. Dla panny lepiej było, by wianek nie utonął, ani nie zajął się ogniem, bo wówczas oznaczało to staropanieństwo. Z kolei wianek, który długo utrzymywał się na wodzie, a w dodatku został wyłowiony przez ukochanego chłopaka nie mógł oznaczać niczego innego jak tylko ślub i szczęśliwe pożycie.

Przeczytaj koniecznie: Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022 i ile trwa?

Noc Świętojańska a Noc Kupały - czym się różnią?

Noc Świętojańska często jest mylona z Nocą Kupały. Nazwy te w języku potocznym używane są zamiennie, choć to dwa różne święta. Co prawda oba wypadają w czerwcu, a czasem nawet dzień po dniu. Czym się różnią? Noc Kupały to pogańskie święto związane z przesileniem letnim, natomiast Noc Świętojańska to jej chrześcijański odpowiednik. Noc Kupały obchodzona jest w najkrótszą noc w roku (21.06.2022), z kolei Noc Świętojańska - w wigilię imienin Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca 2022.

Zobacz koniecznie: QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? - Rozwiąż nasz quiz poniżej. Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany