Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022 i ile trwa?

i

Autor: Shutterstock Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022 i ile trwa?

Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022 i ile potrwa?

Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022? Ile trwa najdłuższy dzień w roku? Początek astronomicznego lata tuż, tuż. Przesilenie letnie 2022 wypada bowiem 21 czerwca. Noc tę nazywa się także nocą Kupały. Sprawdź, ile trwa najdłuższy dzień roku.

Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022?

Przesilenie letnie, czyli najdłuższa noc w roku - kiedy będzie najdłuższy dzień w roku? Najdłuższy dzień w roku wypada 21 czerwca. Przesilenie letnie, to nic innego jak początek astronomicznego lata, a także moment, kiedy na półkuli północnej oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. W trakcie przesilenia letniego biegun północny znajduje się bliżej słońca, niż biegun południowy.

Czytaj także: Burze z gradem i wiatr do 100 km/h to nie wszystko! Prognoza IMGW na najbliższe dni

Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w roku, a zarazem najkrótsza noc w roku, zwana także Nocą Kupały.

Kiedy wypada przesilenie letnie?

Przesilenie letnie to dzień, który każdego roku może zmieniać datę. Na półkuli północnej początek astronomicznego lata wypada w okolicach 20-21 czerwca. Początek lata przypada zatem we wtorek, 21 czerwca.

Ćwiczenia edukacyjne "Bezpieczne wakacje nad wodą"

Ile będzie trwał najdłuższy dzień w roku?

W trakcie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa półkuli północnej jest oświetlona Słońcem. To, ile będzie trwał najdłuższy dzień w roku, zależy od szerokości geograficznej. Im większa szerokość geograficzna, tym dłuższy będzie najdłuższy dzień w roku. Ile będzie trwał najdłuższy dzień w 2022 roku? Zdaniem specjalistów, przesilenie letnie, czyli najdłuższy dzień w roku, będzie trwać 16 godzin i 46 minut, czyli o 9 godzin i 4 minuty więcej w porównaniu do najkrótszego dnia w roku.

Czytaj również: Dziś święto państwowe, a Ty w pracy? Sprawdź, czy należy Ci się wolne 20 czerwca. Czy to dzień wolny od pracy?

Najdłuższy dzień w roku rozpocznie się wschodem słońca o godzinie 4:14, a zakończy zachodem słońca o godzinie 21.

Sonda
Czy obchodzisz Noc Kupały lub sobótki?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany