Burze z gradem i wiatr do 100 km/h to nie wszystko! Prognoza IMGW na najbliższe dni

i

Autor: Shutterstock Prognoza pogody IMGW dla Polski 20-26 czerwca.

Burze z gradem i wiatr do 100 km/h to nie wszystko! Prognoza IMGW na najbliższe dni

2022-06-20 10:52

Początek kalendarzowego lata coraz bliżej. Jaka będzie pogoda w pierwszych dniach lata w Polsce? Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdradzili, co z pogodą w naszym kraju w najbliższym tygodniu. Aura będzie nieprzewidywalna. Pojawi się sporo słońca, ale nie zabraknie też burz z gradem, deszczu i silnego wiatru. Zobacz szczegóły prognozy IMGW.

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiadają, że czeka nas tydzień ze zmienną pogodą. W pierwszych dniach tygodnia burze i deszcz. - Szczególnie w poniedziałek burze będą intensywne z opadami gradu i silnymi porywami nawet do 100 km/h - podaje IMGW. Tego dnia również duże różnice w temperaturze. Na północy zaledwie 15°C w dzień, zaś na południu kraju nawet 34°C. Chłodniej już od wtorku, do maksymalnie 23°C. Więcej słońca od środy (22 czerwca), jednak pod koniec tygodnia wrócą ciemne chmury i przelotny deszcz. Szczegóły prognozy IMGW w dalszej części artykułu.

Burze i grad na początku tygodnia. Eksperci nie mają wątpliwości

W poniedziałek (20 czerwca) IMGW ostrzega nas głównie przed burzami z gradem. Miejscami grad o średnicy do 5 cm. - Najintensywniejsze zjawiska będą w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Dolny Śląsk. Temperatura maksymalna od 15°C miejscami nad morzem do 34°C na południu. Burzom towarzyszyć będą porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h - czytamy w prognozie IMGW. Sporo chmur, a także burze z gradem i przelotny deszcz również w nocy. - Temperatura od 8°C miejscami na Pomorzu i w obszarach podgórskich do 16°C na krańcach południowo wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h - informuje IMGW.

Dużo chmur także we wtorek (21 czerwca). Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Termometry w ciągu dnia pokażą od 14°C na północnym zachodzie i Podhalu do 24°C w zachodniej części kraju. Wiatr umiarkowany, porywisty, miejscami w porywach do 60 km/h, w czasie burz porywy do 65 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Początek lata w Polsce. Jaka będzie pogoda?

Środa (22 czerwca) to pierwszy dzień kalendarzowego lata. Jaką pogodą powita nas lato? Słońca będzie sporo, najwięcej na południu, południowym zachodzie i zachodzie Polski. Na północnym wschodzie przelotny deszcz. Znowu zacznie robić się cieplej, od 21°C do 26°C, a na krańcach zachodnich nawet 28°C. Najzimniej nad morzem, bo ledwie 18°C. Wiatr umiarkowany.

Co z pogodą w drugiej połowie tygodnia? W czwartek (23 czerwca) przeważnie pogodny dzień, jedynie na północnym wschodzie przelotny deszcz. Spora różnica w temperaturze, od 15°C nad morzem do 28°C na południowym zachodzie. Piątek (24 czerwca) jeszcze cieplejszy, od 22°C nad morzem do 31°C na zachodzie. Na ten moment synoptycy IMGW prognozują na weekend powrót burz. Bez opadów na wschodzie. Termometry pokażą od 22°C nad morzem, do nawet 30°C. Podczas burz wiatr porywisty.

Źródło: IMGW

Sonda
Czy czekasz na upalne lato?
Ida Nowakowska i Tomasz Wolny ujawniają kulisy swojej współpracy. Nie zawsze jest kolorowo.