Upały i burze z gradem nie dadzą nam spokoju! IMGW ostrzega, są alerty RCB

i

Autor: Shutterstock Upały i burze z gradem nie dadzą nam spokoju! IMGW ostrzega, są alerty RCB

Upały i burze z gradem nie dadzą nam spokoju! IMGW ostrzega, są alerty RCB

2022-06-20 9:57

Za nami najgorętszy dzień w 2022 roku. W niedzielę (19.06.2022) w wielu miejscach Polski termometry pokazywały grubo powyżej 30 stopni Celsjusza. Co z pogodą w poniedziałek (20 czerwca)? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie ma dobrych wiadomości. Upały, a także burze i grad nie dadzą nam spokoju. Sytuacja jest na tyle poważna, że wysyłane są również alerty RCB. Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Patrząc na pogodową mapę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) można zobaczyć, że Polska w poniedziałek (20 czerwca) przypomina ogromne, żółto-pomarańczowy pole. Białych pól na naszej mapie pozostaje niewiele i znajdują się przede wszystkim w północnej Polsce. Dla reszty kraju synoptycy prognozują burze z gradem i upały. Kto liczył, że gorąca niedziela z wręcz afrykańskimi temperaturami była ostatnim upalnym dniem w najbliższym czasie, ten srogo się rozczaruje. Chwili wytchnienia nie będzie.

IMGW ostrzega przed upałami. Gorący 20 czerwca w Polsce

Alerty meteo IMGW o upałach dotyczą przede wszystkim Polski południowej i centralnej. Eksperci ostrzegają przed wysokimi temperaturami województwa: dolnośląskie, śląskie, opolskie, małopolskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, łódzkie, a także część województwa mazowieckiego i wielkopolskiego.

Alerty meteo II stopnia o upałach, oznaczone pomarańczowym kolorem, obowiązują w poniedziałek (20 czerwca) od godz 12 do późnych godzin popołudniowych. - Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C - czytamy w komunikacie IMGW.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Gdzie będzie najgorzej?

Upalnym temperaturom towarzyszyć będą burze z gradem, o czym również ostrzega IMGW. Od Warszawy, idąc na południe, wydano ostrzeżenia II stopnia dla każdego powiatu. Burze z gradem mogą wystąpić już we wczesnych godzinach popołudniowych. Sytuacja powinna się uspokoić dopiero w nocy. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie IMGW. Nieco spokojniej, ale również burzowo będzie w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, a także w większości województwa mazowieckiego oraz podlaskiego. Tam obowiązują alerty meteo żółte, czyli pierwszego stopnia. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW. Przed burzami z gradem w Polsce ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB w mediach społecznościowych przypomina, aby podczas burz nie zatrzymywać się pod drzewami, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Krzysztof Gawkowski: Cenę paliwa można obniżyć o ponad złotówkę