Burzowe chmury

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne IMGW prognozuje potężną zmianę. Wichury do 100 km/h, burze i jeszcze to! [Pogoda 20.06.2022]

IMGW prognozuje potężną zmianę. Wichury do 100 km/h, burze i jeszcze to! [Pogoda 20.06.2022]

2022-06-20 7:46

Prognoza pogody na poniedziałek (20 czerwca) przygotowana przez synoptyków IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) zapowiada poniedziałkowe starcie frontu burzowego z wichurami i... upałami! Początek tygodnia przyniesie brutalne warunki meteo. Sprawdzamy, gdzie 20.06.2022 będzie najgorzej. Najnowsza pogoda na jutro nie przynosi dobrych wieści.

Pogoda na dziś (poniedziałek, 20.06.2022) przygotowuje nas na bardzo niebezpieczne zjawiska meteo. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie mają żadnych wątpliwości - kraj będzie podzielony na strefy upalne i te, które zanotują solidne ochłodzenie. Niestety to nie wszystko. Zaatakują burze oraz intensywne opady deszczu. Gdzie będzie najgorzej? - W dzień na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz od 20 mm do 30 mm, lokalnie na Podlasiu do 40 mm - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW na 20 czerwca. Dalszy ciąg prognozy pogody pod quizem o tematyce meteo. Zachęcamy do wspólnej zabawy!

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Prognoza pogody na 20 czerwca. Jaka będzie temperatura w poniedziałek 20.06.2022?

Zróżnicowanie pod względem temperatur, gdzieniegdzie afrykańskie upały, ostre wichury i to wszystko jednego dnia! Początek tygodnia w Polsce nie będzie należał do przyjemnych. Różnice między regionami będą wynosić nawet powyżej dwudziestu stopni - alarmują synoptycy.

- Temperatura maksymalna od 15°C, 17°C na północnym zachodzie i północy, około 21°C na Suwalszczyźnie, 25°C, 30°C w centrum, 30°C, 32°C na południu do 34°C na południowym wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, miejscami w porywach do 60 km/h, w czasie burz porywy od 70 km/h do 80 km/h, miejscami do 90 km/h, a lokalnie 100 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h - podaje IMGW w prognozie na poniedziałek.

Pogoda na jutro 20.06.2022. Noc z poniedziałku na wtorek

Według ekspertów IMGW w nocy w kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz od 20 mm do 30 mm. Temperatura minimalna od 9°C do 14°C, chłodniej na Pomorzu i w obszarach podgórskich 7°C, 8°C, cieplej na krańcach południowo wschodnich 16°C. - Wiatr umiarkowany, porywisty, miejscami w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni. Podczas burz porywy wiatru od 70 km/h do 80 km/h, początkowo lokalnie 90 km/h. W górach porywy wiatru do 90 km/h - przestrzegają synoptycy.

Nasza redakcja apeluje przy tej okazji do czytelników - w czasie upałów pijcie dużo wody i unikajcie przebywania zbyt długo na słońcu. Z kolei podczas burz należy zachować szczególną ostrożność, nie parkować aut pod drzewami i ograniczyć korzystania z urządzeń elektronicznych. Zabezpieczcie też cenne rzeczy! Warto śledzić na bieżąco ostrzeżenia meteorologów IMGW, które regularnie analizujemy w naszym serwisie. 

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia