Upały i burze w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Afrykańskie upały, a potem totalne załamanie pogody w Polsce! Ekspert IMGW zdradza szczegóły

Tropikalne upały, a potem totalne załamanie pogody w Polsce! Ekspert IMGW zdradza szczegóły

2022-06-19 7:16

Prognoza pogody dla Polski nie zostawia złudzeń. W niedzielę (19.06.2022) skwar będzie nie do wytrzymania. Strefa upałów obejmie niemal cały kraj. Lokalnie temperatura osiągnie 36-37 stopni Celsjusza. W poniedziałek czeka nas radykalny spadek temperatur i burze z przelotnymi opadami deszczu - wynika z prognozy przekazanej PAP przez synoptyka IMGW Mateusza Barczyka. Szczegóły analizujemy poniżej.

Prognoza pogody dla Polski zwiastuje kolejne niebezpieczne zjawiska meteo. Niedziela (19.06.2022) będzie upalna niemal w całym kraju. - Nieco chłodniej będzie tylko w rejonach podgórskich i nad Bałtykiem, gdzie spodziewane jest większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Barczyk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Niestety na tym nie koniec złych informacji. W najbliższych godzinach skwar będzie nie do wytrzymania, a w poniedziałek czeka nas pogodowy armagedon. Dalszy ciąg prognozy pod quizem o tematyce meteo.

Czytaj też: Gdzie jest burza w Polsce? Potworny upał, a potem... IMGW ostrzega! Radar burz online

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Ekspert IMGW o złowieszczej prognozie pogody dla Polski. Najpierw upał, a potem burze!

- Po ciepłej nocy w niedzielę czeka nas upalny dzień. W województwie lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć lokalnie 36-37 stopni Celsjusza - powiedział PAP ekspert IMGW IMGW Mateusz Barczyk.

- W Warszawie prognozowane są 32 stopnie, ale w centrum miasta termometry mogą wskazać do 34 stopni. Temperatury powyżej 30 stopni spodziewane są także w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku. W Suwałkach możliwe jest 28 stopni. Zdecydowanie chłodniej będzie nad samym Bałtykiem, gdzie prognozowane jest około 20 stopni Celsjusza - zdradza ekspert IMGW, cytowany przez PAP.

Prognoza pogody. W poniedziałek totalne załamanie pogody. Zacznie się już w nocy

W nocy z niedzieli na poniedziałek (19-20.06.2022) nad Polską zacznie przemieszczać się front chłodny, który przyniesie przelotny deszcz i burze. Na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce temperatura spadnie do 18-19 stopni Celsjusza. Najchłodniej na Pomorzu, gdzie termometry wskażą około 11 stopni. W strefie od Pomorza po Polskę centralną przelotne deszcze i burze. Na wschód i południe od tego obszaru noc będzie pogodna.

- W dzień przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Jedynie krańce południowo wschodnie bez opadów. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 20 mm, podczas burz w pasie od Dolnego Śląska, przez centrum po Suwalszczyznę od 25 mm do 35 mm, lokalnie na Podlasiu do 40 mm - czytamy w serwisie IMGW.

Zalecamy szczególną ostrożność i regularne odświeżanie komunikatów meteo. Pamiętajcie, aby podczas upałów nie przebywać zbyt długo na pełnym słońcu i pić dużo wody. W czasie burz nie parkujcie samochodów pod drzewami i zwróćcie uwagę na sprzęt elektroniczny.

Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Gwałtowna burza pod Sycowem