Noc Kupały 2022

i

Autor: marbus_79 / Pixabay.com Kiedy wypada Noc Kupały 2022 i co to za święto?

Noc Kupały 2022: puszczanie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci. Kiedy obchodzimy to pradawne słowiańskie święto?

2022-06-20 14:17

Noc Kupały to święto owiane aurą tajemniczości, słynące z kultywowania pradawnych obyczajów. Kiedy jest Noc Kupały 2022? To święto nierozerwalnie związane z letnim przesileniem Słońca - wypada w najkrótszą noc w roku. Świętowanie Nocy Kupały wiąże się z tradycją puszczania wianków i poszukiwania legendarnego kwiatu paproci. Poznaj tradycje i zwyczaje tego pradawnego, słowiańskiego święta.

Kiedy jest Noc Kupały 2022?

Noc Kupały - pradawne święto poświęcone siłom natury, w szczególności Słońcu. Jego data jest więc związana z przesileniem letnim. Obrzędy poświęcone wszystkim żywiołom, a także Księżycowi, Słońcu, miłości, czy płodności odbywają się w najkrótszą noc w roku. Kiedy jest Noc Kupały 2022? Wypada 21 czerwca, w nocy z wtorku na środę.

Przeczytaj koniecznie: Przesilenie letnie. Kiedy będzie najdłuższy dzień w roku 2022 i ile trwa?

Noc Kupały: tradycje i zwyczaje

Najbardziej znane zwyczaje związane z Nocą Kupały to:

  • puszczanie wianków
  • poszukiwaniu kwiatu paproci

Skąd się wzięły i na czym polegały pogańskie tradycje? W Noc Kupały świętowano przy ogniu. Rozpalano ogniska, do których wrzucano zioła, a wokół ognia odbywały się tańce, zabawy i wróżby. Spotykano się w pobliżu rzek, by kultywować kolejny zwyczaj: puszczanie wianków. Tradycja ta to rodzaj wróżby, który polega na tym, że dziewczęta puszczały z nurtem rzeki wianki, na których umieszczano zapalone świece / pochodnie. Jeśli wianek spłonął lub utonął - dziewczynie wróżono staropanieństwo, gdy został wyłowiony przez kawalera - oznaczało to szybkie zamążpójście.

Zgodnie z legendą, to właśnie w Noc Kupały kwitnie także tajemniczy kwiat paproci - dający temu, kto go zobaczy bogactwo, mądrość i siłę. W czeluściach nocy młodzi udawali się do lasu w jego poszukiwaniu.

Noc Kupały a Noc Świętojańska

Choć powszechnie wydaje się, że Noc Kupały to inna nazwa na Noc Świętojańską, są to dwa zupełnie różne święta. Oba wypadają w czerwcu, czasami nawet dzień po dniu. Czym się różnią? Noc Kupały to pogańskie święto związane z przesileniem letnim, natomiast Noc Świętojańska to jej chrześcijański odpowiednik. Noc Kupały obchodzona jest w najkrótszą noc w roku (21.06.2022), z kolei Noc Świętojańska - w wigilię imienin Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca 2022.

Zobacz koniecznie: QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? - Rozwiąż nasz quiz poniżej. Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Holi Święto Kolorów 2022 w bydgoskim Myślęcinku