Kasztanowiec, jesień

i

Autor: Pixabay Liście na drzewach żółkną już w sierpniu. Czy to zapowiedź nadchodzącej jesieni?

Idzie jesień?!

Niepokojąca zmiana wśród drzew. Czy jesień już przyszła do Polski?

2022-08-22 12:00

Astronomiczne lato wciąż trwa. Upały uprzykrzają nam życie, jednak w przyrodzie pojawił się znak oznaczający zbliżającą się jesień. Liście drzew pożółkły. Niektóre drzewa tracą nawet liście. Dlaczego tak się dzieje? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Idzie jesień? Drzewa niczym w październiku

Duchota, temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza i... drzewa oraz ich liście, które zachowują się tak, jakbyśmy mieli październik, a nie sierpień. Czy to oznacza rychłe nadejście jesieni w Polsce? Pożółkłe liście na drzewach, a nawet kolorowe dywany utworzone z liści, a nawet zaczęły opadać tworząc na chodnikach i trawnikach barwny dywan.

Okazuje się, że jednym z czynników wpływających na zmianę barw liści i ich opadanie są... panujące upały. Ostatnie tygodnie - gorące i suche - sprawiły, że roślinność wyschła na wiór. Najpierw stało się tak z trawą, później z krzewami i drzewami. Szczególnie mocno odczuły to duże miasta, gdzie jest wiele betonu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Betonowe centrum miasta a temperatura powietrza. Ciekawe wyliczenia eksperta IMGW

Justyna Święty-Ersetic: - Przegrać w takim stylu to nie wstyd!

Szrotówek kasztanowcowiaczek niszczy liście. Co to takiego?

Swoje dorzucił też pewien pasożyt, a mianowicie szybko rozprzestrzeniający się w Polsce kilkumilimetrowym motyl o pięknych pasiastych skrzydłach. - To szrotówek kasztanowcowiaczek, który odpowiada za kiepski wygląd liści kasztanowca białego, robiąc na nich tzw. miny - informuje twojapogoda.pl. Owad nie jest jednak na tyle mocny, aby osłabić całe drzewo. Warto jednak pamiętać, że im cieplejsze i bardziej suche lato, tym szrotówek kasztancowiaczek częściej będzie atakować drzewa.

Co ciekawe, kasztanowce do Polski sprowadził król Jan III Sobieski spod Wiednia, aby owocami drzew żywić konie. Niestety, kasztanowiec kiepsko czuje się w warunkach naszej strefy klimatycznej, ponieważ źle znosi susze, które w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej. Ocieplanie się klimatu potęguje proces degradacji tych drzew.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tego widoku zazdrości nam cały świat. Tatry skąpane w fioletowej barwie zapierają dech w piersiach

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe

Sonda
Jesień - lubisz tę porę roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany