Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Deszcze, burze i dynamiczne zmiany!

i

Autor: CC Pixabay.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Deszcze, burze i dynamiczne zmiany!

Prognoza długoterminowa dla Polski

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Deszcze, burze i dynamiczne zmiany!

2022-08-09 14:47

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022 interesuje m.in. tych, którzy odłożyli plany wakacyjne na przełom lata i jesieni. Wielu z nich wierzyło, że pogoda dopisze również w dziewiątym miesiącu tego roku. Tymczasem jak sugerują autorzy serwisu fanipogody.pl - warunki atmosferyczne będą się dynamicznie zmieniać. Trzeba założyć m.in. burze i opady deszczu. Prognoza długoterminowa dla Polski na wrzesień zostanie przez nas przeanalizowana poniżej.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Dynamiczne zmiany w Polsce!

Prognozy długoterminowe mają to do siebie, że lubią się zmieniać, ale z drugiej strony dają nam wstępny obraz tego, co nas czeka w ciągu najbliższych tygodni. Kiedy analizowaliśmy pogodę długoterminową na sierpień  2022 to wychodziło nam, że gorące dni mogą błyskawicznie ustępować deszczowemu i ponuremu klimatowi. Nie inaczej powinno być we wrześniu. - Oczekiwany wzrost dynamiki w pogodzie, pojawić może się więcej opadów i burz. Szczególnie w momencie występowania cyrkulacji zachodniej - podają pasjonaci z serwisu fanipogody.pl.

Czytaj też: Fala upałów powraca do Polski! Termometry pokażą bezlitosne wartości. Najnowsza prognoza

Prognoza długoterminowa na wrzesień. Kiedy najwięcej deszczu?

Według prognozy długoterminowej IMGW, średnia temperatur w naszym kraju będzie się mieściła w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północnym wschodzie może być nieco więcej opadów niż zazwyczaj. Tymczasem autorzy serwisu fanipogody.pl analizujący model Climate Forecast System (CFS) przekazują bardzo ciekawe wieści.

- Wrzesień według modelu CFS będzie bardziej wilgotny niż miesiące letnie. Głównie za sprawą aktywniejszej cyrkulacji strefowej. Pomiędzy północą a południem zwiększać mają się kontrasty termiczne. Dlatego nasili się pod koniec lata i na początku jesieni prąd strumieniowy. To zwiastuje prawdopodobne częste przechodzenie ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód kraju - czytamy na stronie fanipogody.pl. - Na zachodzie opady powyżej normy - dodają autorzy.

Z analiz modeli pogodowych wynika, że we wrześniu w Polsce dominować będzie pogoda niżowa, ale mieszkańcy południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju doświadczą okresów gorących, a czasem nawet upalnych. Cyrkulacja strefowa może przynieść również silny wiatr.

Prognozy będziemy regularnie analizować w serwisie pogoda.se.pl. Pamiętajcie, że dopiero na kilka dni przed interesującym nas okresem możemy się spodziewać precyzyjnych i względnie pewnych informacji pogodowych. Warto na bieżąco śledzić ostrzeżenia IMGW i komunikaty Instytutu, który codziennie aktualizuje prognozę synoptyczną.

Burzowy QUIZ. Sprawdź co wiesz o burzy!

Pytanie 1 z 8
Gęste, wysokie chmury burzowe to:
burze
Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku