Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Dynamiczne zmiany w Polsce!
Prognozy długoterminowe mają to do siebie, że lubią się zmieniać, ale z drugiej strony dają nam wstępny obraz tego, co nas czeka w ciągu najbliższych tygodni. Kiedy analizowaliśmy pogodę długoterminową na sierpień 2022 to wychodziło nam, że gorące dni mogą błyskawicznie ustępować deszczowemu i ponuremu klimatowi. Nie inaczej powinno być we wrześniu. - Oczekiwany wzrost dynamiki w pogodzie, pojawić może się więcej opadów i burz. Szczególnie w momencie występowania cyrkulacji zachodniej - podają pasjonaci z serwisu fanipogody.pl.
Czytaj też: Fala upałów powraca do Polski! Termometry pokażą bezlitosne wartości. Najnowsza prognoza
Prognoza długoterminowa na wrzesień. Kiedy najwięcej deszczu?
Według prognozy długoterminowej IMGW, średnia temperatur w naszym kraju będzie się mieściła w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północnym wschodzie może być nieco więcej opadów niż zazwyczaj. Tymczasem autorzy serwisu fanipogody.pl analizujący model Climate Forecast System (CFS) przekazują bardzo ciekawe wieści.
- Wrzesień według modelu CFS będzie bardziej wilgotny niż miesiące letnie. Głównie za sprawą aktywniejszej cyrkulacji strefowej. Pomiędzy północą a południem zwiększać mają się kontrasty termiczne. Dlatego nasili się pod koniec lata i na początku jesieni prąd strumieniowy. To zwiastuje prawdopodobne częste przechodzenie ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód kraju - czytamy na stronie fanipogody.pl. - Na zachodzie opady powyżej normy - dodają autorzy.
Z analiz modeli pogodowych wynika, że we wrześniu w Polsce dominować będzie pogoda niżowa, ale mieszkańcy południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju doświadczą okresów gorących, a czasem nawet upalnych. Cyrkulacja strefowa może przynieść również silny wiatr.
Prognozy będziemy regularnie analizować w serwisie pogoda.se.pl. Pamiętajcie, że dopiero na kilka dni przed interesującym nas okresem możemy się spodziewać precyzyjnych i względnie pewnych informacji pogodowych. Warto na bieżąco śledzić ostrzeżenia IMGW i komunikaty Instytutu, który codziennie aktualizuje prognozę synoptyczną.