Niebezpieczeństwo rośnie! Fatalne prognozy dla Polski. Aż pięć rodzajów ostrzeżeń IMGW

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Niebezpieczeństwo rośnie! Fatalne prognozy dla Polski. Aż pięć rodzajów ostrzeżeń IMGW

Niebezpieczeństwo rośnie! Fatalne prognozy dla Polski. Aż pięć rodzajów ostrzeżeń IMGW

2021-12-09 20:25

Pogoda w Polsce wydaje się stabilna. Zima pokazuje swoje prawdziwe oblicze jeszcze przed początkiem nowej kalendarzowej pory roku. Od kilku dni panuje mróz, a miejscami pada również śnieg. W grudniu nie jest to oczywiście żadne zaskoczenie. Warto jednak odnotować, że na najbliższy czas synoptycy z IMGW prognozują ostrzeżenia pogodowe dla wielu regionów w Polsce. Eksperci zapowiadają alerty spowodowane przez pięć różnych zjawisk. Na co trzeba będzie uważać? Prognozy pogody dla Polski nie są korzystne.

Ostrzeżenia pogodowe wydane przez IMGW obowiązują w aż dziewięciu województwach, jednak kolejne alerty są prognozowane dla niemal całego kraju. Mowa głównie o ostrzeżeniach pierwszego stopnia. W okolicach Wałbrzycha i Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku mieszkańcy zmagają się z intensywnymi opadami śniegu. Na wschodzie kraju występują natomiast marznące opady. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność m.in. na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podkarpaciu, Kielecczyźnie, a także w Małopolsce i na Śląsku. W piątek oraz sobotę, 10 i 11 grudnia 2021 roku, w prawie całej Polsce ma utrzymywać się gęsta mgła. Na południu może być to nawet mgła intensywnie osadzająca szadź, o czym czytamy w osobnym alercie IMGW. W kolejnych dniach na południowym wschodzie kraju prognozowane są również opady śniegu. W wielu miejscach groźne będą także oblodzenia. Choć mówimy wyłącznie o końcówce trwającego tygodnia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział w sumie pięć różnych rodzajów ostrzeżeń pogodowych. Co dokładnie mogą one oznaczać?

QUIZ. Co znaczy "sunny" i "rainy"? Na piątym pytaniu możesz się potknąć!

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...

O czym mówi pierwszy stopień ostrzeżenia pogodowego w trzystopniowej skali stosowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej? - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - informuje nas IMGW.

Niż "Daniel" zbliża się do Polski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany