Opady marznące w Polsce. Prognoza pogody

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons Pogoda na 10 grudnia. Śmiertelne zagrożenie na drogach i jeszcze to! Alarm meteo w Polsce / Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na dziś, 10 grudnia. Śmiertelne zagrożenie na drogach i jeszcze to! Alarm meteo w Polsce

2021-12-10 0:01

Pogoda na piątek (10.12.2021 r.), którą przygotowali eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zawiera ostrzeżenia przed bardzo niebezpiecznymi warunkami na drogach. Na tym jednak nie koniec. Śnieg, porywisty wiatr i marznący deszcz zrobią swoje. Szczegółowa prognoza pogody na dziś, 10 grudnia 2021 roku zostanie przez nas omówiona poniżej.

Pogoda na dziś, 10.12.2021. Śmiertelne zagrożenie na drogach i jeszcze to! Alarm meteo w Polsce

Jak podaje IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej), prawie cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych, nad Morzem Północnym oraz nad Korsyką. Jedynie krańce południowo-zachodnie i północno-wschodnie będzie w zasięgu wyżów. Polska znajdzie się w pod wpływem rozległej zatoki wspomnianego układu niżowego, na wschodzie kraju będzie przebiegała strefa frontu okluzji. Z południowego wschodu będzie napływało chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie. Co z tego wynika? 10 grudnia czekają nas pogodowe zawirowania...W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu. Na wschodzie i w centrum kraju także opady deszczu ze śniegiem i lokalnie marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy i wschodzie kraju o 5 cm. Wieczorem miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m - podaje IMGW.

Prognoza pogody 10.12.2021. Ostrzeżenia IMGW na 10 grudnia

Już w czwartek (9.12.2021 r.) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi. Obowiązują one do piątku, do godziny 9:00/10:00 (w zależności od regionu). Na niebezpieczeństwo narażeni są mieszkańcy, a przede wszystkim kierowcy z województw:

  • mazowieckiego
  • podlaskiego
  • lubelskiego
  • podkarpackiego
  • śląskiego
  • małopolskiego
  • świętokrzyskiego
  • warmińsko-mazurskiego

Uwaga - możliwe są aktualizacje! Warto na bieżąco śledzić komunikaty meteo w serwisie IMGW. Na Dolnym Śląsku synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu. Tam alert powinien wygasnąć o 5:00. Zalecamy szczególną ostrożność na drogach. O utrudnieniach komunikacyjnych będziemy was informować na bieżąco w lokalnych serwisach.

Jaka będzie temperatura 10.12.2021?

To nie będzie przyjemny piątek w Polsce, ale są też dobre wieści - unikniemy siarczystych mrozów. Synoptycy IMGW zwracają uwagę w swojej prognozie na porywisty wiatr, który gdzieniegdzie może dać się wam solidnie we znaki.

- Temperatura maksymalna od 0 st. do 3 st., rejonach podgórskich Karpat około -2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy kraju początkowo porywisty, południowy i południowo-wschodni. W górach wiatr w porywach do 75 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - informują eksperci IMGW.

Noc z piątku na sobotę Prognoza IMGW dla Polski

Na noc z piątku na sobotę (10-11.12.2021 r.) IMGW przewiduje zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza na północy, wschodzie i w górach, opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na Podkarpaciu przejściowo mżawka marznąca powodująca gołoledź. W wielu miejscach kraju mgła ograniczająca widzialność do 100 m, lokalnie marznąca. - Temperatura minimalna od -9°C na Kaszubach i w rejonach podgórskich Karpat, około -6°C w centrum do 0°C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby, jedynie nad morzem i w górach umiarkowany i chwilami porywisty, południowy i południowo-wschodni - czytamy w serwisie Instytutu.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Niespodziewany atak zimy w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany