Upały i burze w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Nawet 39°C w cieniu, a potem totalne załamanie pogody. Gwałtowne burze i gradobicia to nie wszystko [Prognoza]

Fatalna prognoza dla Polski

Nawet 39°C w cieniu, a potem totalne załamanie pogody. Gwałtowne burze i gradobicia to nie wszystko [Prognoza]

2022-07-21 8:30

Prognoza pogody dla Polski, analizowana przez ekspertów IMGW i pasjonatów z serwisu twojapogoda.pl przyprawia o zawrót głowy. Fala upałów przyniesie temperatury zbliżone do rekordów. Szacuje się, że gdzieniegdzie może być nawet 39 stopni Celsjusza. Niektórzy będą jeszcze rozmyślać o piekielnych upałach, a na horyzoncie czają się burze, gradobicia i wichury, które mogą przynieść poważne utrudnienia komunikacyjne. Najnowsza prognoza i ostrzeżenia IMGW przeanalizujemy w tym materiale.

Prognoza pogody IMGW. Upały nawet do 39 stopni w cieniu!

Sprawdza się bezlitosna prognoza pogody IMGW dla Polski. Czwartek będzie najgorętszym dniem bieżącego tygodnia. Jak przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, 21 lipca największe upały prognozowane są dla Dolnego Śląska i Wielkopolski. Tam lokalnie do 38 stopni Celsjusza i będą to temperatury, które zbliżą się do rekordowych wartości. Pasjonaci z serwisu twojapogoda.pl dodają, że lokalnie termometry mogą pokazać nawet 39°C. Niestety na tym nie koniec fatalnych wieści, bo u progu są już burze i gradobicia, a także towarzyszące im wichury.

Czytaj też: Pożary w Europie. Przez falę upałów Europa płonie! Padają rekordy temperatur

Burze, gradobicia i wichury. Prognoza pogody dla Polski

Polskę straszy front atmosferyczny znad Niemiec, który jeszcze bardziej namiesza w pogodzie. Jeżeli przyzwyczailiście się do upałów, to trzeba będzie wrócić do tego, co mieliśmy jeszcze chociażby na początku lipca, kiedy to padało sporo deszczu. Zadowoleni będą jedynie ci, którzy chcą fotografować wyładowania atmosferyczne.

- Burze, które wkroczą po południu czy pod wieczór nad zachodnią Polskę w nocy z czwartku na piątek będą wędrować w głąb kraju do centrum. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 15 l/m kw., lokalnie do 20 l/m kw., zwłaszcza na północy kraju - na Pomorzu, na Wybrzeżu. Porywy wiatru w burzach mogą sięgać 70-75 km/h - przekazał Polskiej Agencji Prasowej Kamil Walczak z IMGW.

- Możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 4 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy - czytamy na stronie twojapogoda.pl. W najbliższych godzinach należy zachować szczególną ostrożność. Nie parkujcie samochodów pod drzewami, unikajcie przebywania na pełnym słońcu i pijcie dużo wody! 

Ostrzeżenia IMGW przed upałami i burzami. Czerwony i pomarańczowy alarm w Polsce

IMGW cały czas ostrzega przed upałami, a na mapie prognozy alertów pogodowych mamy także komunikaty dotyczące burz z gradem. Najgorzej sytuacja wygląda na zachodzie kraju, gdzie dominuje kolor czerwony (ostrzeżenie trzeciego stopnia). Dotyczy ono województw:

  • opolskiego
  • kujawsko-pomorskiego (częściowo)
  • zachodniopomorskiego
  • wielkopolskiego
  • opolskiego
  • dolnośląskiego (częściowo)
  • śląskiego (częściowo)

- Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - czytamy w opisie ostrzeżenia trzeciego stopnia IMGW na stronie Instytutu.

Jak będzie w weekend? W sobotę upalne temperatury przeniosą się na południe kraju, wschód i do centrum. W niedzielę powinniśmy już odetchnąć od upałów. Na obszarze całej Polski nie powinno być powyżej 30 stopni. Prognozy będziemy regularnie aktualizować w naszym serwisie.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Burza śnieżna w Zagórzu