Brutalna pogoda długoterminowa dla Polski. Gwałtowne burze pomieszane z falą upałów?! Złowieszcze prognozy

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Brutalna pogoda długoterminowa dla Polski. Gwałtowne burze pomieszane z falą upałów?! Złowieszcze prognozy

Brutalna pogoda długoterminowa dla Polski. Gwałtowne burze pomieszane z falą upałów?! Złowieszcze prognozy

2022-07-07 9:02

Pogoda długoterminowa na kolejne dni lipca jest daleka od idealnej. Temperatury rozczarowują, a dodatkowym problemem są gwałtowne burze, które już niebawem ponownie dadzą znać o sobie. Prognozy wynikające z modeli, przeanalizowanych przez pasjonata z serwisu fanipogody.pl nie zostawiają złudzeń. - Ujemne odchylenia temperatury pozostaną z nami na dłużej - czytamy w materiale. Czy upały powrócą jeszcze w te wakacje? Na to jest szansa.

Pogoda długoterminowa dla Polski. Niepokojące prognozy

Ostatnimi czasy prognoza pogody potrafi nas zaskoczyć, niestety głównie negatywnie. Początek lipca przyniósł sporo opadów deszczu, burz z gradem i nieprzyjemnego wiatru. Zupełnie mniej mamy warunków, które sprzyjają opalaniu się na plaży i spokojnemu wypoczynkowi. Niestety pogoda długoterminowa na siódmy miesiąc roku nie zwiastuje upragnionego przełomu. - Nic nie wskazuje na ten moment, aby w pierwszej dekadzie mijającego miesiąca zdarzyła się fala upałów. Przez dłuższy okres w Polsce dominować mają na ogół chłodne, bądź umiarkowane masy powietrza - podkreśla redaktor serwisu fanipogody.pl.

Czytaj też: Złowieszcze prognozy dla Polski. Zapowiadają rekord wszech czasów

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022 r. Temperatury zaskakują

Pasjonaci z serwisu fanipogody.pl przeanalizowali model ICON (opracowany przez ekspertów z Niemiec) i przekazują, że do 11 lipca nie ma co liczyć na poprawę pogody, a już na pewno nie pod względem temperatur. Szczyt ochłodzenia ma przypaść na przełom  1 i 2 dekady lipca 2022 roku. Nie ma co liczyć na upały, a gdzieniegdzie termometry nie pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

- Na ogół w okresie od 7.06.2022 do 10.07.2022/11.07.2022 termometry pokażą od 15°C do maksymalnie 25°C. Najchłodniej będzie w strefach opadowych i nad morzem oraz w górach, obszarach podgórskich - wynika z analiz modelu, przekazanych przez twórców serwisu fanipogody.pl.

Pogoda długoterminowa. Prognoza zwiastuje falę upałów. Kiedy?

Nie jest jednak tak, że upały zupełnie nam odpuszczą. Od połowy lipca mogą wrócić temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Fale upałów to realny scenariusz, ale eksperci dodają przy tym, że prognozy trzeba będzie jeszcze zweryfikować. Gorące, a nawet upalne dni mogą się mieszać z gwałtownymi burzami. Niepokojące zjawiska w drugiej połowie lipca są bardzo prawdopodobne, ale tak jak wspominaliśmy nieco wcześniej - na szczegóły trzeba będzie poczekać bliżej połowy miesiąca.

Prognoza długoterminowa dla Polski. Opady i koniec suszy?

Model ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody pokazuje obfite opady do połowy lipca. - Szczególnie obficie według tych prognoz miałoby padać na południu, wschodzie, częściowo centrum i południowym wschodzie - przekazuje autor serwisu fanipogody.pl. Grozi to rzecz jasna podtopieniami. Plusy? Konkretne opady pomogą nam wygrać z suszą w Polsce.

Powyższe analizy wskazują, że do połowy lipca wczasowicze nie będą mogli liczyć na idealne warunki do wypoczynku. Słońce będzie ustępować pochmurnym i deszczowym klimatom, a w dodatku termometry nie pokażą imponujących wartości. Prognozy na przyszły tydzień będziemy regularnie odświeżać na portalu pogoda.se.pl.

QUIZ. Znasz te przysłowia o lecie i wakacjach? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Kiedy lipiec daje deszcze...
Upały w Krakowie