Ekspert IMGW przestrzega! Nie lekceważmy ostrzeżeń trzeciego stopnia. Będzie ich więcej!

i

Autor: Shutterstock, IMGW Ekspert IMGW przestrzega! "Nie lekceważmy ostrzeżeń trzeciego stopnia". Będzie ich więcej!

Nie lekceważmy czerwonego alarmu IMGW!

Ekspert IMGW przestrzega! "Nie lekceważmy ostrzeżeń trzeciego stopnia i alertów RCB". Będzie ich więcej!

2022-07-20 11:53

Ekspert i rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Grzegorz Walijewski apeluje w rozmowie z nami o poważne podejście do ostrzeżeń trzeciego stopnia, które przekazują synoptycy. Czerwony alarm jest ogłaszany w szczególnych przypadkach, takich jak fala upałów z drugiej połowy lipca. Pogoda nie będzie miała litości, więc trzeba pamiętać o względach bezpieczeństwa.

Ostrzeżenia IMGW w Polsce. Czerwony alarm dotyczy upałów

W miniony wtorek (19.07.2022 r.) analizowaliśmy dla was prognozę eksperta IMGW, który mówił o fali upałów w Polsce. Ich kulminacja ma przyjść na 20 i 21 lipca. Gdy zajrzymy na mapę ostrzeżeń IMGW, to widzimy czerwone alerty dla kilku województw. Gdzie jest najgorzej? Szczególną ostrożność muszą zachować mieszkańcy i goście w województwach:

  • opolskim
  • lubuskim
  • wielkopolskim
  • kujawsko-pomorskim (częściowo)
  • zachodniopomorskim (częściowo)
  • dolnośląskim (częściowo)
  • śląskim (częściowo)

Przeczytaj też: Sinice w Bałtyku. Tu jest zakaz kąpieli! Koszmar plażowiczów powraca

Ekspert IMGW apeluje. "Nie lekceważmy ostrzeżeń trzeciego stopnia i alertów RCB!"

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski powiedział naszemu dziennikarzowi, że niektórzy wciąż nie zdają sobie sprawy ze skali zagrożenia. - Czasami podchodzimy do tego w ten sposób, że jest czerwony alarm, ostrzeżenie trzeciego stopnia, dostajemy alert RCB np. o burzy, a burzy u nas nie ma. Warto jednak sprawdzić, czy nie przeszła w okolicy - podkreślił Walijewski.

- Ostrzeżenia trzeciego stopnia są publikowane w szczególnych przypadkach. Teraz w środę i czwartek upały będą do 38 stopni w cieniu. Takich ostrzeżeń może być jeszcze więcej. Apeluję, aby ich nie lekceważyć. Pijmy dużo wody, ubierajmy się w jasne ubrania, chrońmy głowy odpowiednim nakryciem, zwracajmy uwagę na dzieci i zwierzęta - przestrzegł Grzegorz Walijewski z IMGW.

Fala upałów - kiedy odpuści? Prognoza IMGW

Wygląda na to, że upały zostaną z nami aż do piątku. Na konkretny przełom możemy liczyć dopiero podczas weekendu. - Temperatura minimalna od 11°C, 14°C na północy i zachodzie do 16°C, 18°C na wschodzie i południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 20°C, 23°C na północy do 25°C, 27°C na południu - czytamy w prognozie 5-dniowej IMGW na sobotę/niedzielę. Prognozy będziemy codziennie aktualizować w serwisie pogoda.se.pl.

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]
Nad Polskę nadciąga fala upałów