Pogoda na drugą połowę października. Do kilku regionów przyjdzie zima
Połowa października w pogodzie to czas ochłodzenia i pożegnania z wysokimi temperaturami. Jeszcze w sobotę (14 października) w niektórych regionach Polski termometry pokazywały wartości powyżej 20 stopni Celsjusza. Wyborcza niedziela (15 października) była już znacznie chłodniejsza. Kiedy przyjdzie ocieplenie? Jeśli już należy spodziewać się dużych zmian w temperaturach to raczej w związku z falą zimna, które mknie do naszego kraju.
Do Polski spłynęło arktyczne powietrze. Najbliższe noce mogą upłynąć pod znakiem przymrozków, zaś w górach mróz może być całodobowy. Jak czytamy w artykule na stronie fanipogody.pl, "powszechne przymrozki będą występować przez większość czasu w tym tygodniu". - Będą jednak zdarzać się głównie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, gdzie dochodzić ma do istotnego wypromieniowania ciepła w czasie długich październikowych nocy - informuje portal. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podają natomiast, że w piątek (20 października) "na północnym wschodzie pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a temperatura maksymalna w tym rejonie będzie już niemal zimowa". Podobna pogoda utrzyma się przez cały weekend (21-22 października). Zimowa pogoda w październiku jest tym ciekawsza, że o ile Warmia, Mazury czy Podlasie będą zmagać się ze śniegiem i mrozem, tak w południowej Polsce temperatura podskoczy niemal do 20 stopni Celsjusza.
Październik zwykle jest czasem pierwszych od wielu miesięcy przymrozków. W drugiej połowie trwającego miesiąca przymrozki mają występować często. W górach mróz ma być całodobowy i trwać po kilka dni z rzędu. - Niewykluczone, że w czasie silnego wychładzania gruntu temperatura minimalna na wysokości 5 cm nad powierzchnią czynną wyniesie -10°C/-4°C - wyjaśnia portal fanipogody.pl.
Wiemy, co z pogodą w drugiej połowie października. Chcesz znać prognozę na listopad? Więcej w artykule Bezlitosna pogoda długoterminowa na listopad. Będziemy trząść się z zimna. To nie wszystko
Źródło: fanipogody.pl / IMGW