Dynamiczna pogoda w Polsce. Gigantyczny mróz i... odwilż! Prognozy zaskakują

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Dynamiczna pogoda w Polsce. Gigantyczny mróz i... odwilż! Prognozy zaskakują

Siarczysty mróz, burze śnieżne i wielka odwilż! Grożą nam podtopienia?! Zaskakująca prognoza pogody

2022-01-24 12:13

Prognoza pogody dla Polski w styczniu 2022 roku lubi nas zaskakiwać. Jednego dnia mamy ładną pogodę, a drugiego mierzymy się z burzami śnieżnymi, wichurami i wszystkim, co utrudnia nam życie. Autorzy serwisu fanipogody.pl przeanalizowali pogodę długoterminową i już możemy się przygotować na końcówkę stycznia oraz początek lutego. Siarczysty mróz, a potem... odwilż! Taki scenariusz jest bardzo realny.

Pogoda długoterminowa dla Polski przynosi bardzo ciekawe wieści. Początek bieżącego tygodnia (24-30.01) przyniósł dwucyfrowe mrozy, ale taki stan rzeczy nie utrzyma się długo. Obszerną analizę prognozy na nadchodzące kilkanaście dni przedstawili autorzy serwisu fanipogody.pl. - W ostatnich dniach stycznia, najczęściej w ciągu dnia, temperatura będzie dodatnia. Jednak nocami, głównie we wschodniej i centralnej części kraju, zdarzy się przymrozek. Warunki pogodowe na przełomie stycznia i lutego charakteryzować mają się dużą zmiennością za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej o różnych składowych - czytamy na tej stronie. Musimy się zatem przygotować na niespodzianki i sporą rotację. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod naszym autorskim quizem. Zachęcamy do wspólnej zabawy!

To warto wiedzieć: Spadnie nawet 90 cm śniegu! Czy ziści się czarny scenariusz dla Polski? Najnowsza prognoza pogody

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Pogoda długoterminowa dla Polski. Dynamiczne zmiany

Wprawdzie pierwsze dni obecnego tygodnia przyniosą jeszcze typowo zimowe klimaty, ale już za kilka dni - nawet na południowym wschodzie i wschodzie - śnieg będzie topnieć, a co za tym idzie jeszcze w styczniu mogą się pojawić ostrzeżenia przed roztopami i odwilżą. Termometry w ciągu dnia powinny zazwyczaj wskazywać dodanie wartości. Więcej białego puchu będzie tylko w górach. Ciekawe mapy i wykresy pogodowe pojawiły się na stronie fanipogody.pl. Nie zostawiają one większych złudzeń. W zależności od regionu warunki atmosferyczne mogą się od siebie znacząco różnić. Gdzie będzie najgorzej? 

- Na zachodzie i północy wartości mają być w okresie od 23.01.2022 r. do 28.01.2022 r. powyżej normy wieloletniej. Na południowym wschodzie i częściowo wschodzie średnia za ten przedział czasowy wyjdzie w normie i poniżej normy. Aczkolwiek z biegiem czasu również na tym obszarze zaznaczy się napływ cieplejszego powietrza - podają eksperci strony fanipogody.pl.

Pogoda długoterminowa dla Polski. Znaczne różnice w temperaturze

Tak jak sygnalizowaliśmy wyżej, na terenie naszego kraju odczujemy znaczne różnice w temperaturze, ale najchłodniej będzie tam, gdzie zwykle mamy do czynienia z takim klimatem - ciepłe kurtki i płaszcze powinni przygotować przede wszystkim mieszkańcy Suwalszczyzny, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Nie zmienia to faktu, iż koniec stycznia powinien upłynąć w całym kraju z wartościami powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Przełom stycznia i lutego z burzami i śnieżycami

- Jeśli chodzi o opady, to model ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody - dop. red.) prognozuje na koniec stycznia sumy powyżej normy i częściowo w normie na przeważającym obszarze Polski. Znaczne sumy opadowe powyżej 20-letniej normy klimatologicznej - czytamy na stronie fanipogody.pl. Eksperci analizujący wykresy pogodowe sugerują, że na przełomie stycznia i lutego Polacy ponownie zmierzą się z wichurami i burzami śnieżnymi. Zdaniem meteorologów ma to związek z obszarem obniżonego ciśnienia znajdującym się obecnie nad Skandynawią. 27 stycznia może być dniem opanowanym przez wichury. 

Prognozy długoterminowe nie muszą się sprawdzić w 100%. Analizujący modele i wykresy zaznaczają, że obecnie sytuacja jest bardzo dynamiczna i spodziewają się korekt. Dwucyfrowe mrozy w lutym mogą powrócić i w tym przypadku pokrywa śnieżna może utrzymać się na dłużej. Na jak długo? Tego na razie nie przesądzamy ze względu na wyżej wspominaną dynamikę. O szczegółach będziemy was informować na bieżąco.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut