Cieszmy się ciepłem i słońcem. Nadchodzi ochłodzenie! Padła data

i

Autor: Shutterstock Prognoza pogody IMGW 22-28 maja.

Pogoda IMGW

Cieszmy się ciepłem i słońcem. Nadchodzi ochłodzenie! Padła data

2023-05-22 11:32

Od kilku dni w Polsce możemy cieszyć się ciepłą i słoneczną pogodą. Niektórzy z nas liczą, że to przedsmak upalnego lata. Mamy jednak złe wieści. Najnowsza prognoza długoterminowa od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazuje, że odpoczniemy na chwilę od wysokich temperatur. Kiedy nastąpi ochłodzenie i czy szybko wrócą wysokie temperatury? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Za nami bardzo ciepłe dni. W wielu regionach Polski pogoda przypominała to, co zwykle dzieje się latem. Taka aura utrzyma się w naszym kraju, ale tylko przez kilka dni. Według prognozy długoterminowej IMGW, najbliższe dni upłyną nam pod znakiem zmiennej pogody. Temperatury spadną w środę (24 maja). Ciepło zniknie, a powróci deszcz. Więcej chwil ze słońcem w weekend, ale już nie tak ciepło jak ostatnio. Szczegóły poniżej.

Prognoza pogody IMGW. Ciepły początek tygodnia

Poniedziałek (22 maja) słoneczny, więcej chmur po południu w północnej i zachodniej części kraju. słonecznie. W Sudetach możliwy przelotny deszcz. Najchłodniej na Półwyspie Helskim - 16°C. Na termometrach od 19°C miejscami na południu i na wybrzeżu do około 23°C na przeważającym obszarze. Najcieplej w zachodniej części kraju, gdzie temperatura maksymalna wyniesie 25°C . - Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, wschodni - informuje IMGW.

Wtorek (23 maja) będzie w Polsce pochmurnym dniem. Słonecznie jedynie we wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze przelotny deszcz, a na zachodzie i południu miejscami burze, w czasie których - jak informuje IMGW - "w Sudetach, Tatrach i Beskidzie Sądeckim może spaść nawet około 25-35 mm deszczu". Termometry pokażą od 20°C na zachodzie do 24°C na południu. Najzimniej na południowym zachodzie i na Półwyspie Helskim. Tam na termometrach 16°C. - Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz wiatr będzie porywisty - podaje IMGW.

Nadchodzi załamanie pogody. Temperatury spadną, sporo deszczu i burze

Załamanie pogody dotrze do Polski w środę (24 maja). Wtedy zrobi się chłodniej, a ciemne i deszczowe chmury ominą już tylko północny wschód. Nad resztą kraju deszcz i burze. Na północnym wschodzie wciąż ciepło, bo 24°C , ale już nad morzem i na zachodzie termometry pokażą maksymalnie zaledwie 15°C. W centrum około 20°C. - Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie z kierunków północnych, na wschodzie z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 60 km/h - czytamy w komunikacie IMGW.

W czwartek (25 maja) na termometrach nawet 14°C-18°C nad morzem i południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze kraju nieco ponad 20°C. Miejscami możliwy przelotny deszcz, a na północnym wschodzie pojawią się burze. - Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h - informuje IMGW.

W piątek (26 maja) sporo chwil ze słońcem nad morzem, ale tam też najzimniej, bo zaledwie 12°C-15°C. Na pozostałym obszarze więcej chmur. Najwięcej deszczu popada we wschodniej części Polski. Na termometrach tego dnia od 17°C do 21°C. Jak podaje IMGW, "wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych".

Więcej chwil ze słońcem w całej Polsce dopiero w weekend, ale kto liczył na powrót letnich temperatur, ten będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Na termometrach maksymalnie 18°C w sobotę (27 maja) i do 21°C w niedzielę (28 maja).

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na wakacje. Lato pełne ekstremalnych zjawisk i rekordów? Nadchodzi El Niño

Źródło: IMGW

Sonda
Czy lubisz upały?
Doda ma swoje drugie pięć minut: „Zapłaciłam wysoką cenę za szczerość”
Nasi Partnerzy polecają