Jaka pogoda na wakacje? Eksperci od pogody zwracają uwagę na El Niño
Majówka za nami. Był to pierwszy w tym roku długi weekend, w którym wielu Polaków wyruszyło na krótki urlop. Kolejną tego typu okazją będą wakacje. Kluczową w kwestią w planowaniu i spędzaniu wakacyjnego urlopu jest pogoda. Czy aura pozwoli cieszyć się słońcem w Polsce, a może upałów i dobrej pogody należy szukać w innym miejscu? Sprawdzamy, jak może wyglądać pogoda podczas nadchodzących wakacji.
Uwagę zwraca informacja od Światowej Organizacji Meteorologicznej. Według ekspertów "prawdopodobnie jeszcze w tym roku pogodę i klimat na świecie zacznie kształtować zjawisko El Niño". Znawcy tematu sugerują, że to pogodowe zjawisko "może oznaczać wzrost temperatury powietrza w wielu regionach świata". Warto też pamiętać, że obecnie nie można ocenić siły i czasu trwania El Niño.
Przynosi huragany, ulewy i susze. Czym jest El Niño?
- El Niño to naturalnie występujący wzorzec klimatyczny związany ze wzrostem temperatury powierzchni morza w środkowej i wschodniej części tropikalnego Oceanu Spokojnego - czytamy w artykule obserwator.imgw.pl. El Niño występuje średnio co 2 do 7 lat i trwa zazwyczaj od 9 do 12 miesięcy. El Niño wpływa na pogodę na całym świecie. Przyczynia się do niebezpiecznych zjawisk pogodowych, jak np. obfite opady deszczu w niektórych częściach Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, Rogu Afryki i Azji Środkowej. Może też wywoływać susze w Australii, Indonezji i części południowej Azji oraz napędzać huragany w środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego.
Polecany artykuł:
Przed nami upalne lato? W lipcu i sierpniu temperatury mogą być ekstremalne
Z danych przekazanych przez globalne centra prognoz długoterminowych oraz ocen specjalistów WMO wynika, że prawdopodobieństwo zmiany warunków z neutralnych do El Niño w okresie maj-czerwiec wynosi 60 proc., zaś a w kolejnych miesiącach rośnie do około 70 proc. (czerwiec-sierpień) i 80 proc. (lipiec-wrzesień). Czyżby więc lato na całym świecie miało być upalne i to szczególnie w okresie wakacji, a więc w lipcu i sierpniu? Prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO twierdzi, że „świat powinien przygotować się na rozwój El Niño, który zwykle niesie ze sobą upalną pogodę, susze lub nadzwyczaj obfite opady w różnych częściach świata”. Jak widać, nadchodzące wakacje i lato mogą zwiastować nie tylko ciepło i słoneczną pogodę, ale również wiele szkodliwych i ekstremalnych zjawisk.
El Niño przyniesie nowe rekordy temperatury?
Prof. Taalas przypomina, że „za nami osiem najcieplejszych lat w historii". Ekspert przewiduje, że "rozwój El Niño najprawdopodobniej doprowadzi do dalszego gwałtownego ocieplania się klimatu i przyniesie nowe rekordy temperatury”. Eksperci już od lutego 2023 roku obserwują znaczny wzrost temperatury wód powierzchniowych w strefie równikowej Oceanu Spokojnego, a szczególnie wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej. Wystąpienie El Niño na początku drugiej połowy 2023 roku jest coraz większe.
CZYTAJ TEŻ: Pełnia Księżyca w maju 2023 sprawi, że tej nocy możesz zwijać się z bólu. Problemy ze snem to dopiero początek
Źródło: IMGW