Kwiatowa Pełnia Księżyca

i

Autor: LoggaWiggler / CC0 / pixabay.com, gk Kwiatowa Pełnia Księżyca

Wyjątkowe zjawisko!

Pełnia Księżyca w maju 2023 sprawi, że tej nocy możesz zwijać się z bólu. Problemy ze snem to dopiero początek

2023-05-05 8:30

Na tę noc wielu czeka z niecierpliwością, inni najchętniej wykreśliliby ją z kalendarza. Pełnia Księżyca to nie tylko spektakularne zjawisko na nocnym niebie. U wielu osób budzi złe skojarzenia. Rozdrażnienie, złe samopoczucie, koszmary senne, bezsenność, a nawet silne bóle - to tylko niektóre objawy towarzyszące pełni Księżyca. Tak jest co miesiąc, gdy naturalny satelita Ziemi przybiera idealnie okrągły kształt i świeci mocnym blaskiem. Tak będzie również w maju 2023 roku, gdy nastąpi pełnia Kwiatowego Księżyca. Dlaczego "kwiatowa"? Skąd wzięła się ta oryginalna nazwa? Kiedy obserwować Księżyc w pełni? Wyjaśniamy!

Pełnia Kwiatowego Księżyca 2023 - skąd pochodzi nazwa?

Każda pełnia Księżyca ma swoją oryginalną i niepowtarzalną nazwę, która nawiązuje często do zjawisk związanych z daną porą roku. W maju pełnia Księżyca nazywana jest "kwiatową" dzięki wierzeniom rdzennych Amerykanów, którzy pełnię Księżyca występującą w maju łączyli z wiosennym rozkwitem i wzrostem roślin. Inne, mniej znane nazwy pełni Księżyca w maju to Księżyc Zajęczy, Księżyc Sadzenia Kukurydzy czy Księżyc Mleczny.

Kiedy dokładnie przypada pełnia Kwiatowego Księżyca w maju?

Kiedy pełnia Kwiatowego Księżyca będzie widoczna na niebie? Kwiatowy Księżyc pojawi się na niebie już w najbliższą sobotę, 6 maja. Idealnie okrągły kształt osiągnie on o godzinie 19:36.

Jak obserwować Kwiatowy Księżyc?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka, dzięki której będziemy mogli obserwować Księżyc z mniejszego dystansu. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co nie zawsze może być takie oczywiste, nawet w maju, gdy mamy już pełnię wiosny. Warto więc na bieżąco śledzić lokalne prognozy pogody.

Pełnia Księżyca - skutki uboczne

Pełnia Księżyca to nie tylko ciekawe zjawisko, które przyciąga miłośników astronomii i fotografii. Niestety wielu osobom to zjawisko kojarzy się z dość nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. W czasie, gdy Księżyc wchodzi w fazę pełni, wiele osób odczuwa jej oddziaływanie. Skutki mogą objawiać się bezsennością i koszmarami sennymi. Niektórzy mogą też lunatykować. Podczas pełni wiele osób jest pobudzonych, a często nawet stają się agresywne. Niektórzy w tym czasie skarżą się również na swoje zdrowie. Wśród nich jest znana piosenkarka, Edyta Górniak, która twierdzi, że podczas pełni Księżyca odczuwa ogromny ból, który nie pozwala jej wstać z łóżka. W tej fazie Księżyca nasilają się również objawy chorób psychicznych.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają