Noc spadających gwiazd. Eta Akwarydy przelecą nad naszymi głowami

i

Autor: rauschenberger / CC0 / pixabay.com Noc spadających gwiazd. Eta Akwarydy przelecą nad naszymi głowami

Tego nie można przegapić!

Tej nocy nie możesz po prostu iść spać! Wyjedź za miasto i spójrz w niebo, a nie pożałujesz

2023-05-05 8:17

To będzie bezsenna noc nie tylko dla zagorzałych miłośników astronomii. Warto się poświęcić, zabrać leżak, ciepłe ubrania, koc i termos z gorącą herbatą i pojechać za miasto, by podziwiać wyjątkowy spektakl na nocnym niebie. To także okazja, by spełnić swoje najskrytsze marzenia. Przed nami wyjątkowa noc spadających gwiazd. Nad naszymi głowami przelecą Eta Akwarydy. Kiedy i jak obserwować deszcz meteorów? Wyjaśniamy!

Eta Akwarydy - co to jest?

Eta Akwarydy (η Akwarydy, ETA, łac. eta Aquarids) są pozostałościami po słynnej Komecie Halleya, a pozostawione przez nią cząstki, docierając do naszej atmosfery, spalają się i pozostawiają na niebie świetliste smugi, które będą widoczne przy bezchmurnej pogodzie. Nazwa roju meteorów pochodzi do gwiazdozbioru Wodnika, z którego "promieniują" Eta Akwarydy.

Kiedy obserwować Eta Akwarydy 2023?

Zjawisko to można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja, Jednak największa aktywność Eta Akwarydów przypada w nocy z piątku na sobotę (5-6 maja). Można wtedy zobaczyć na niebie nawet 60 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny. Przelatujące Eta Akwarydy są wyjątkowo spektakularne, gdyż pozostawiają na niebie charakterystyczne smugi. Obserwacje najlepiej prowadzić około godziny 2:00 w nocy.

Gdzie szukać Eta Akwarydów na niebie?

Deszczu meteorów najlepiej wypatrywać nad horyzontem, na północno-wschodnim niebie, w granicach gwiazdozbioru Wodnika. Do ich obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobrze wytężyć wzrok i czekać na przelot meteoru. Jedynym istotnym warunkiem jest sprzyjająca pogoda, czyli bezchmurne niebo. Dlatego warto śledzić lokalne prognozy.

Czynnikiem ułatwiającym obserwację jest również jej lokalizacja. Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej spakować leżak, ciepłe ubrania, koc i termos z gorącą kawą lub herbatą i wybrać się za miasto, na łąkę lub nad wodę. Bardzo przydatna w tym przypadku może okazać się mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd.

Maksimum Eta Akwarydów 2023 zbiega się z majową pełnią Kwiatowego Księżyca, która przypada w sobotę, 6 maja. Oznacza to, że tej nocy Księżyc będzie świecił mocnym blaskiem, co z jednej strony może nieco utrudnić obserwację przelatujących meteorów, natomiast może być też ciekawym "dodatkiem" do tej wyjątkowej nocy.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają