Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje zazwyczaj za kołami podbiegunowymi. Są jednak wyjątki. Zorzę polarną można również zobaczyć w nieco niższych szerokościach geograficznych, w tym również w Polsce. W sprzyjających warunkach jest to możliwe nawet w krajach śródziemnomorskich, jednak tam to zjawisko występuje niezwykle rzadko.
Zorza polarna powstaje za sprawą fali wiatru słonecznego. Występuje w różnych barwach: niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a także białej. Kolor zorzy polarnej jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, natomiast południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.
Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!
Zorza polarna w Polsce
Zorza polarna była widoczna nad Polską na początku września, m.in. w nocy z niedzieli na poniedziałek (4/5.09.2022). Kolorowe smugi na nocnym niebie można było zaobserwować m.in. nad Morzem Bałtyckim - w Trójmieście, Łebie i Kołobrzegu, ale także w miejscach położonych w głębi lądu - w Łobzie i Świdwinie. Wiele osób uwieczniło to niecodzienne zjawisko na zdjęciach i podzieliło się nimi w mediach społecznościowych. Na Instagramie można znaleźć dziesiątki zdjęć zorzy polarnej w Polsce. Znajdziecie je w poniższej galerii
Czytaj też: Polski biegun ciepła. Tu jeszcze wrócą upały! Gdzie będzie najgoręcej?
Jak obserwować zorzę polarną?
Zorzę polarną, podobnie jak inne zjawiska astronomiczne, najlepiej obserwować w miejscach, w których występuje małe zanieczyszczenie światłem, czyli z dala od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast, terenów przemysłowych. Dobrym miejscem do obserwacji zorzy polarnej są nadmorskie plaże. W znalezieniu odpowiedniego miejsca bardzo pomocna może okazać mapa natężenia światła.
Podobnie jak w przypadku zjawisk astronomicznych jak np. roje meteorytów, w obserwacji zorzy polarnej bardzo istotna jest pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. Przed rozpoczęciem obserwacji warto więc sprawdzać bieżące prognozy pogody.
Czytaj też: Tak się kiedyś wypoczywało nad morzem! Zobacz wyjątkowe zdjęcia sprzed prawie 70 lat! [GALERIA]