Burze z gradem, nawet 35 mm deszczu, a potem jeszcze to! Eksperci biją na alarm [Prognoza IMGW na jutro, 26.07.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Burze z gradem, nawet 35 mm deszczu, a potem jeszcze to! Eksperci biją na alarm [Prognoza IMGW na jutro, 26.07.2022]

Niespokojna środa w Polsce

Burze z gradem, nawet 35 mm deszczu, a potem jeszcze to! Eksperci biją na alarm [Prognoza IMGW na dziś, 26.07.2022]

2022-07-26 6:17

Pogoda na dziś (wtorek, 26 lipca 2022 r.) dla Polski, przeanalizowana przez synoptyków Instytutu Meteoroloogii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwiastuje załamanie warunków atmosferycznych. Pojawią się powszechnie nielubiane burze z gradem oraz intensywne opady deszczu. Problemem będzie też silny wiatr, w porywach nawet do 75 km/h. W tym materiale sprawdzamy, gdzie 26.07.2022 będzie najgorzej. Poniżej szczegóły prognozy pogody dla Polski na wtorek.

Najnowsza prognoza pogody nie przynosi zbyt wielu dobrych wieści. IMGW informuje, że od Skandynawii przez Polskę po Włochy będzie rozciągał się obszar niskiego ciśnienia i strefa frontu atmosferycznego, pozostałe obszary kontynentu Europejskiego będą w zasięgu wyżów. Polska znajdzie w zasięgu wspomnianego niżu znad Skandynawii, w strefie chłodnego frontu atmosferycznego. Na wschodzie kraju pozostanie bardzo gorące powietrze zwrotnikowe, nad zachodnią napłynie chłodniejsza polarna morska masa powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa. Co jeszcze wydarzy się w najbliższych godzinach?

Przeczytaj też: Taka będzie zima 2022. Jasnowidz Jackowski wszystko zdradził

Jaka będzie dziś pogoda (wtorek, 26 lipca 2022)? Prognoza pogody IMGW

Zapomnijcie o dniach bez deszczu. Prognoza IMGW na najbliższe godziny zwiastuje powrót nieprzyjemnych warunków atmosferycznych. Na pewno przydadzą się parasole, a gdzie sytuacja będzie najgorsza?

- W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotny deszcz, a głównie we wschodniej i południowo-wschodniej połowie kraju również burze. W czasie burz opady deszczu do 15 mm, jedynie na południowym wschodzie miejscami do 35 mm. Burzom mogą towarzyszyć opady gradu - prognozują synoptycy IMGW.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem 26.07.2022

Na mapie prognozy ostrzeżeń IMGW widzimy żółte alerty przed burzami gradem, które dotyczą województw:

  • podlaskiego
  • mazowieckiego
  • lubelskiego
  • podkarpackiego
  • łódzkiego
  • opolskiego
  • śląskiego
  • małopolskiego

- Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, skręcający na zachodni. Nad morzem wiatr okresami dość silny, w porywach do 60 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h - przestrzegają eksperci IMGW.

Jaka będzie temperatura 26.07.2022?

Jak wynika z prognozy Instytutu na wtorek, możliwe są upały, ale bynajmniej nie tam, gdzie najchętniej wybierają się wczasowicze. - Temperatura maksymalna od 23 stopni na północy, około 26 stopni na zachodzie i w centrum do 32 stopni na południowym wschodzie; chłodniej tylko nad morzem oraz w kotlinach górskich od 19 stopni do 21 stopni - podaje IMGW.

Pogoda na dziś IMGW. Noc z wtorku na środę (26/27.07.2022)

Noc z wtorku na środę (26-27.07.2022 r.) nie będzie spokojna. W prognozie IMGW czytamy, że zachmurzenie oceniane jest na małe i umiarkowane, tylko początkowo na wschodzie, a nad ranem również na wybrzeżu okresami duże. Wieczorem na wschodzie i miejscami południu opady deszczu i burze, miejscami prognozowana suma opadów do 10 mm do 12 mm. Słaby deszcz nad ranem możliwy również na wybrzeżu.

- W kotlinach karpackich nad ranem możliwe mgły ograniczające widzialność do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 9°C, 11°C na północy, zachodzie i w kotlinach górskich do 15°C, 16°C na południu oraz nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h - przestrzegają synoptycy. Zalecamy regularne odświeżanie komunikatów meteo i codziennych prognoz w serwisie pogoda.se.pl.

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia