Atak zimy

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Atak zimy na Polskę. Ostre śnieżyce, mróz i jeszcze to! Grozi nam paraliż?

Atak zimy na Polskę. Ostre śnieżyce, mróz i jeszcze to! Wiemy, kiedy będzie najgorzej

2022-03-31 9:00

Atak zimy na Polskę. Prognozy meteorologów na najbliższe dni są dalekie od idealnych. Śnieżyce, mróz i paskudny kontratak zimy. Ostrzeżenia IMGW już są aktywne, a w przyszłym tygodniu może być jeszcze gorzej. Czy kontratak zimy w Polsce spowoduje paraliż komunikacyjny? Utrudnienia na drogach są niemal pewne. Zobaczcie, gdzie będzie najgorzej. Poniżej analizujemy atak zimy na Polskę i najnowsze prognozy.

Atak zimy na Polskę jest już pewny. W czwartek (31.03.2022) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Chodzi o oblodzenie (północna Polska) i opady śniegu (Dolny Śląsk). Warto dodać, że w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. - Temperatura maksymalna od 2°C, 4°C na północy kraju, około 6°C, 7°C w centrum, do 10°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 55 km/h na wybrzeżu, przeważnie północno-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne - podaje IMGW w prognozie synoptycznej na 31 marca. Niestety to nie koniec. Najgorsze dopiero przed nami.

Czytaj też: Ulewne deszcze atakują w Polsce. Grożą nam podtopienia! Gdzie jest najgorzej?

Atak zimy na Polskę. Śnieżyce, mróz i nie tylko! Prognoza pogody

Prognoza pogody na początek kwietnia nie zostawia żadnych złudzeń. Musimy się przygotować na śnieg, bardzo niskie temperatury i idące za nimi utrudnienia. - Anomalie pogodowe mają związek z rozbiciem wiru polarnego pod koniec sezonu zimowego, który często kształtuje warunki pogodowe na początku wiosny w naszych szerokościach geograficznych, gdy dochodzi do jego osłabienia i stopniowego rozpadu - podaje redaktor serwisu fanipogody.pl.

- Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okres od 1.04.2022 do 5.04.2022. Jednak coraz więcej wskazuje, że pierwsza dekada nadchodzącego miesiąca zapisze się z wartości poniżej średniej wieloletniej - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Atak zimy na Polskę. Śnieżyce, mróz i paskudne opady. Kiedy będzie najgorzej?

IGMW przewiduje ostrzeżenia meteo dla południowej Polski. W dniach 1-2 kwietnia opady śniegu, oblodzenie i ulewne deszcze zaatakują m.in. na Śląsku, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Opolszczyźnie i Podlasiu. Problem pojawi się także w Łódzkiem i w okolicach Warszawy. Z kolei na początku przyszłego tygodnia nocami odnotujemy konkretny mróz. Warunki atmosferyczne przełożą się na spore utrudnienia komunikacyjne. Trzeba to założyć przy planowaniu podróży.

- Pogorszenie pogody zaczyna postępować już od wtorku (5.04.2022 - dop. red.). W wielu regionach zaobserwujemy opady deszczu z uwagi na przechodzenie frontu o charakterze chłodnym. Jednak opadów ma być najwięcej od środy do piątku. Ponadto w drugiej połowie tygodnia zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg z uwagi na zaciąganie przez ośrodek niżowy z południa coraz chłodniejszej masy powietrza - podają autorzy serwisu fanipogody.pl.

Eksperci dodają, że nie jest jeszcze pewne, ile śniegu przybędzie. Prognoza w tym temacie jest dynamiczna. Więcej informacji powinno spłynąć na początku przyszłego tygodnia. Będziemy was o tym informować w naszym serwisie.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut
Nasi Partnerzy polecają