Zimna Zośka

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Zimna Zośka spędza sen z powiek ogrodników! Kiedy wypada? Tego dnia rośliny solidnie ucierpią

Zimna Zośka spędza sen z powiek ogrodników! Kiedy wypada Zimna Zośka i Zimnych Ogrodników w 2022? Rośliny solidnie ucierpią?

2022-05-12 9:43

Nadchodzi Zimna Zośka i Zimnych Ogrodników. Te dni są prawdziwym postrachem wśród ogrodników i działkowiczów. Kiedy wypadają te majowe, chłodne dni w 2022 roku i dlaczego je tak nazywamy? Czy będą przymrozki? Wyjaśniamy w poniższym materiale na se.pl.

Kiedy jest zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2022? To pytanie zawsze pojawia się w maju. Wówczas zanika znajdujący się przez dłuższy czas nad regionem wyż baryczny, który zostaje zastąpiony przez niż. Pogoda jest w tym okresie wyjątkowo zdradliwa dla ogrodników, którzy bardzo boją się o swoje cenne rośliny. Szczególnie nasilenie zjawiska, zwanego zimną Zośką lub zimnymi ogrodnikami obserwuje się w okresie 10-17 maja. Rzeczywiście, gdy sprawdzamy prognozy IMGW - temperatury mogą się różnić nawet o 5-10 stopni, a spadek następuje z dnia na dzień. Dlaczego taka nazwa towarzyszy temu okresowi? 

Czytaj więcej o zimnej Zośce: Ogromny skok temperatur, a potem załamanie pogody! Gwałtowne burze zaatakują

Kiedy zimna Zośka 2022? Kiedy kończy się zimnych ogrodników 2022?

Warto wiedzieć - nazwy zimna Zośka i zimni ogrodnicy pochodzą od patronów dni od 12-15 maja:

  • 12 maja - św. Pankracy
  • 13 maja - św. Serwacy
  • 14 maja - św. Bonifacy

Wszyscy wymienieni, to tzw. zimni ogrodnicy, natomiast patronką 15 maja jest św. Zofia, dziewica i męczennica chrześcijańska, która zmarła prawdopodobnie na początku IV w. w czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza rzymskiego Dioklecjana. To jest odpowiedź na pytanie - kiedy jest zimna Zośka. To 15.05.2022. Czy należy się obawiać zamarzniętych roślin i gigantycznych zmian w pogodzie? Sprawdzamy prognozę na 14-15.05.2022, przygotowaną przez synoptyków IMGW.

- Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 13°C, 15°C na północy i w dolinach karpackich do 20°C na południu, chłodniej nad morzem, od 11°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, na Pomorzu porywy do 55 km/h, północno-zachodni - podaje Instytut.

Zgodnie z tradycją, zimni ogrodnicy to ostatni moment w roku, gdy mogą się pojawić wiosenne przymrozki. Liczymy, że takie zjawiska już w tym półroczu nie wystąpią. Wrócimy do nich dopiero przy okazji zimy 2022. O zmianach pogodowych, związanych z zimną Zośką i nie tylko będziemy was informować na bieżąco.

Sonda
Czy doświadczasz coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych?
Wiosna w Rzeszowie. Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany