Tatry w śniegu

i

Autor: Pawel Murzyn/East News Śnieg w Tatrach.

Nawet 30 cm śniegu!

Zima zaatakowała polskie góry. Dlaczego przyszła tak wcześnie?

2022-09-21 11:00

Mamy końcówkę kalendarzowego lata, ale w górach w ogóle tego nie widać. Tam krajobraz przypomina już zimę. Tyle śniegu w polskich górach nie było we wrześniu od kilkunastu lat. Sytuacja jest na tyle poważna, że ratownicy musieli ogłosić zagrożenie lawinowe. Dlaczego w zima przyszła w górach tak wcześnie? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Śnieg w górach. TOPR ostrzega przed lawinami

Pierwszy śnieg w tym sezonie spadł w polskich Tatrach, ale także na najwyższych szczytach Beskidów i Karkonoszy. - Chwilami przetaczały się prawdziwe śnieżyce, jakich we wrześniu nie widziano od dawna - informuje portal twojapogoda.pl.

Śniegu w polskich górach jest naprawdę sporo jak na drugą połowę września. Na Kasprowym Wierchu to 30 cm białego puchu. Wyższe wartości odnotowano 12 lat temu. Wówczas było to 45 cm śniegu. Średnia z ostatnich 10 lat to 10 cm. Nawet turyści, udający się na Kasprowy Wierch, byli zaskoczeni. - Nawiane przez porywisty wiatr zaspy w niektórych miejscach sięgają im aż do kolan - podaje twojapogoda.pl.Sytuacja jest na tyle poważna, że TOPR zdecydował się nawet ogłosić zagrożenie lawinowe pierwszego, najniższego stopnia. Ratownicy proszą turystów o ostrożność na śliskich, górskich szlakach.

Biało jest też nie tylko w Tatrach, ale też w Beskidach. Na Babiej Górze sceneria przypomina środek zimy. Przez niski pułap chmur, widoczność mocno ogranicza mgła. Warto więc zachować ostrożność, podczas górskich wycieczek. Łatwo wtedy się zgubić. Podobnie widoki w Karkonoszach. Leżące na Śnieżce 4 cm śniegu to najwięcej białego puchu we wrześniu od 14 lat. Co więcej, śnieg spadł tam w ciągu ostatnich 10 lat ledwie 2 razy.

Obecnie śnieg leży w polskich górach. A czy śnieg spadnie w Boże Narodzenie? Szczegóły w artykule Białe święta w 2022 roku? IMGW przedstawiło prognozę długoterminową

Marcin Wroński o tragedii, której nie przykrył śnieg – "Zimno, zimniej, zbrodnia"

Dlaczego zima przyszła we wrześniu? To anomalia pogodowa

Nie jest to błyskawiczny objaw zimy, ponieważ śnieg w górach - według prognoz - padać będzie do czwartku (22 września). Im bliżej weekendu, tym temperatury będą rosnąć, co doprowadzi do powolnego topnienia śniegu. Jest zatem szansa, że przez kilka dni turyści będą mogli cieszyć oczy widokiem zabielonych szczytów.

Dlaczego zima przyszła w górach tak wcześnie? Winny temu jest napływ powietrza znad Arktyki i - jak informuje twojapogoda.pl. - "związany z blokadą cyrkulacji atmosferycznej nad kontynentem". To rzadka, acz mocno dokuczliwa anomalia pogodowa.

Zima dopiero nadejdzie. Czy Polacy będą wtedy marznąć? Tego dowiesz się z artykułu Od kiedy sezon grzewczy 2022/2023? Włączanie kaloryferów we wrześniu napotyka duży opór. Wiemy, kto decyduje o tym, kiedy zaczną grzać!

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Czy czekasz na zimę i śnieg?