sezon grzewczy

i

Autor: shutterstock

Sezon grzewczy

Od kiedy sezon grzewczy 2022/2023? Włączanie kaloryferów we wrześniu napotyka duży opór. Wiemy, kto decyduje o tym, kiedy zaczną grzać!

2022-09-20 8:32

Choć w drugiej połowie września w wielu spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych powinien już zaczynać się sezon grzewczy 2022/2023, w wielu mieszkaniach grzejniki wciąż są zimne. - Kiedy włączą kaloryfery?! - dopytują się mieszkańcy, którzy nie mogą już wytrzymać z zimna. Okazuje się jednak, że jest duży opór dotyczący podjęcia decyzji o jak najszybszym rozpoczęciu grzania, najlepiej jeszcze we wrześniu 2022. O co chodzi? Łatwo się domyślić!

Sezon grzewczy 2022. Kiedy włączą kaloryfery?

Sezon grzewczy rozpoczyna się najczęściej w drugiej połowie września lub na przełomie września i października. Kto decyduje o tym, kiedy włączyć kaloryfery w budynkach? To indywidualna decyzja zarządcy lub właściciela nieruchomości. I choć w Krakowie MPEC poinformował, że dostawy ciepła dla odbiorców uruchomi we wtorek (20 września 2022), nie oznacza to, że grzejniki w mieszkaniach będą ciepłe. Zarządcy i właściciele nieruchomości wciąż mogą się wstrzymywać od dostarczania energii cieplnej do ich budynków. Z kolei mieszkańcy kilku osiedli w Białymstoku już od 15 września 2022 mogą się cieszyć z włączonych kaloryferów.

Decyzja o włączeniu kaloryferów i rozpoczęciu sezonu grzewczego 2022/2023 zależy od kilku czynników:

  • indywidualna decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego - niektóre spółdzielnie, wspólnoty, czy właściciele nieruchomości z góry określają datę rozpoczęcia sezonu grzewczego,
  • temperatura na zewnątrz - kiedy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej przyjętej normy, zarządca lub właściciel podejmuje decyzję o włączeniu kaloryferów; może to być np. 10 stopni C,
  • informacje od mieszkańców - niektóre spółdzielnie, wspólnoty i właściciele nieruchomości czekają na informacje od mieszkańców - gdy ci zgłaszają potrzebę włączenia kaloryferów, zarząd może podjąć decyzję o uruchomieniu grzejników,
  • temperatura w mieszkaniach - przy podejmowaniu decyzji o włączeniu kaloryferów przydatne dla spółdzielni, wspólnot, czy właściciela nieruchomości mogą być także przepisy mówiące o minimalnej temperaturze w pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych; rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach; jeśli więc temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej tych wartości, większość spółdzielni i wspólnot podejmuje decyzję o uruchomieniu sezonu grzewczego.
Sonda
Masz już ciepłe kaloryfery?

Kiedy zaczną grzać? Opór przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2022/2023

Choć coraz więcej mieszkańców drży z zimna w swoich mieszkaniach, wielu z nich wcale nie domaga się włączenia ogrzewania. W sezonie grzewczym 2022/2023 dodatkową rolę odgrywają bowiem zapowiadane znaczące podwyżki cen ogrzewania. To sprawia, że wielu zarządców, także na prośbę mieszkańców, opóźnia włączenie kaloryferów i rozpoczęcie sezonu grzewczego 2022/2023. Napotykają na opór związany z decyzją o włączeniu grzejników, a wszystko to z powodu obawy o horrendalne rachunki, jakie przyjdzie płacić za ogrzewanie tej zimy.

Przeczytaj także: Wałbrzych. Nielegalne biedaszyby wróciły. "Nie stać nas na węgiel"

Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.