Taka będzie zima 2023/2024 w Polsce. Kluczowe jest to zjawisko. Eksperci podali pierwsze prognozy

i

Autor: Pexels /Pixabay.com Taka będzie zima 2023/2024 w Polsce. Kluczowe jest to zjawisko. Eksperci podali pierwsze prognozy

Prognoza na zimę

Zima 2023/2024 w Polsce - jaka będzie? Eksperci mówią o kluczowym zjawisku, podają pierwsze prognozy na zimę

2023-08-28 9:30

Jaka będzie zima 2023/2024? Są już znane pierwsze prognozy na to, jak pogoda będzie kształtować się w Polsce i całej Europie. Eksperci wskazali na kluczowe zjawisko, jakim jest zaburzenie El Niño, które rozwija się na Pacyfiku. El Niño szczyt osiągnie zimą i właśnie wtedy będzie miał największy wpływ na pogodę na całym świecie. Z informacji przekazanych przez Severe Weather Europe wynika, że zima w Europie będzie odmienna od poprzednich!

Prognozy na zimę 2023/2024. Czym jest El Niño?

Są już pierwsze prognozy na zimę 2023/2024. Specjaliści wskazują, że duży wpływ będzie miał na pogodę El Niño. To zjawisko, które ogłosiła Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA (NOAA) w czerwcu 2023. Polega na utrzymaniu ponadprzeciętnej temperatury wody w równikowym Pacyfiku. Mowa tu o przekroczeniu przeciętnej temperatury o 1 st. C, natomiast na początku zimy może to być nawet 2 st. C!

Dr Michał Marosz, adiunkt w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w rozmowie z NOIZZ wskazał, jaki wpływ może mieć zjawisko na Europę.

-  Z jednoznaczną identyfikacją wpływu El Niño na Europę jest pewien problem, ponieważ nie ma tutaj pełnej zgodności wśród naukowców. Jedyne spójne wyniki dotyczą zimy. Przypuszcza się, że El Niño może osłabiać intensywność głównych ośrodków barycznych, które sterują w sezonie zimowym adwekcją (napływem) powietrza do Europy: Niżu Islandzkiego oraz Wyżu Azorskiego. W przypadku rozwoju El Niño pojawia się sytuacja, w której zimą północ Europy jest suchsza, ale chłodniejsza, natomiast nad Morzem Śródziemnym notujemy wyższe niż zwykle opady - powiedział.

Jaka będzie zima? Pierwsze prognozy

Jak wskazują eksperci z Severe Weather Europe skutkiem może być więcej opadów w północno-zachodniej Skandynawii oraz w częściach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Podczas El Niño w Europie Zachodniej jest zwykle bardziej sucho.

Polska znajdzie się regularnie na granicy skrajnych mas powietrza - fal chłodu nad Skandynawią i Rosją oraz ciepłego powietrza na Bałkanach. Będzie to powodowało zmienną, a nawet skrajną aurę.

Z analiz wynika również, że w całej Europie, w tym w Polsce, należy spodziewać się sporych opadów deszczu i śniegu.

Zima w Niemczech w środku lata, powódź w Słowenii! Eksperci zabierają głos
Sonda
Czy czekasz na prawdziwą zimę?
Listen on Spreaker.