Wtorek pełen niebezpiecznych zjawisk meteo! Burze i wichury do 60 km/h to nie wszystko [Prognoza IMGW na 11.04.2023]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Wtorek pełen niebezpiecznych zjawisk meteo! Burze i wichury do 60 km/h to nie wszystko [Prognoza IMGW na 11.04.2023]

Alarm!

Wtorek pełen niebezpiecznych zjawisk meteo! Burze i wichury do 60 km/h to nie wszystko [Prognoza IMGW na 11.04.2023]

2023-04-10 15:45

Pogoda na wtorek (11 kwietnia 2023 r.) dla Polski, przeanalizowana przez synoptyków IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) nie wygląda zbyt optymistycznie. Burze, silny wiatr i opady deszczu nie dadzą nam spokoju. Na portalu pogoda.se.pl sprawdzamy, gdzie po świętach będzie najgorzej.

W poniedziałek (10 kwietnia 2023 r.) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował, że Zachodnia Europa oraz częściowo rejon Morza Czarnego są pod wpływem układów niżowych. Nad resztą kontynentu zaznaczyła się dominacja wyżów. Polska pozostawała w zasięgu rozległego klina wyżowego związanego z wyżem z rejonu Morza Bałtyckiego. Ze wschodu nadal napływa cieplejsza masa powietrza polarnego. A jak będzie tuż po świętach Wielkanocy? Prognozy na wtorek nie są optymistyczne. Na portalu "Super Expressu" sprawdzamy, gdzie będzie najgorzej.

Jaka będzie pogoda we wtorek, 11 kwietnia?

Najbliższe godziny będą dalekie od spokojnych. W prognozach dla Polski widać zachmurzenie umiarkowane i duże oraz opady deszczu, ale to zaledwie początek problemów. We wtorek trzeba będzie zachować szczególną ostrożność. Mieszkańcy centralnej Polski muszą być przygotowani na możliwe wyładowania atmosferyczne.

- We wtorek pojawią się opady deszczu, na zachodzie i w centrum miejscami też burze. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami na zachodzie suma opadów do około 10 mm. Wiatr umiarkowany, porywisty, we wschodniej połowie kraju południowo-wschodni i południowy, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz oraz wysoko w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 75 km/h - podaje IMGW w prognozie na 11 kwietnia.

Pogoda na jutro IMGW. Temperatura 11.04.2023

W temacie temperatur, które będą z nami we wtorek mamy przede wszystkim dobre wieści. Wydaje się, że na dłużej możemy zapomnieć o zimowych wartościach, które były z nami na początku kwietnia. Większość Polaków powinna schować ciepłe płaszcze do szafy.

- Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na zachodzie oraz w kotlinach górskich do 15°C na południu, wschodzie i w centrum - podaje IMGW. Najcieplej powinno być w okolicach Olsztyna, Gdańska, Bydgoszczy, Torunia, Warszawy i Łodzi. We wszystkich stolicach województw odnotujemy dwucyfrowe temperatury na plusie.

Prognoza IMGW na noc z wtorku na środę, 11-12 kwietnia

Synoptycy IMGW prognozują, że w nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a w drugiej połowie nocy na zachodzie również z rozpogodzeniami. Opady deszczu, w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Mazowsze, po Małopolskę i Podkarpacie okresami o natężeniu umiarkowanym i tam suma opadów do około 10-15 mm. W Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, powoudjące przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach górskich o około 10 cm. Na krańcach zachodnich lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 2°C na zachodzie do 5°C, 6°C na przeważającym obszarze kraju; chłodniej tylko w kotlinach sudeckich, od -3°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni, tylko na wschodzie południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 55 km/h, w Sudetach początkowo do 70 km/h. Prognozy będziemy aktualizować w naszym serwisie.

Sonda
Pogoda długoterminowa - czy wierzysz w jej skuteczność?
Nagły atak zimy przed Wielkanocą
Listen on Spreaker.