Wichury i burze, ciemne chmury nad Polską

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wichury z siłą ponad 100 km/h i burze powracają! Szykujcie się na pogodowy armagedon w Polsce [Prognoza]

Wiatr 100 km/h i burze powracają nad Polskę! Znowu nie będzie prądu? Paskudne prognozy

2022-01-25 14:45

Najnowsza prognoza pogody dla Polski nie zwiastuje niczego dobrego, a wręcz przeciwnie. Specjaliści z IMGW oraz autorzy serwisu fanipogody.pl przekazują, że już za kilka dni do Polski powrócą silne wichury z prędkością przekraczającą 100 km/h i burze. To rodzi pytania o utrudnienia komunikacyjne. Wiemy, gdzie sytuacja będzie najgorsza. Szczegółową prognozę na końcówkę stycznia omawiamy w poniższym materiale.

Wichury z prędkością ponad 100 km/h i burze wracają do Polski! Czy to już pewne? Nie od dziś wiemy, że prognoza pogody lubi płatać figle, ale w przypadku końcówki stycznia eksperci są raczej zgodni. W drugiej części bieżącego tygodnia, silny wiatr może spowodować niemały chaos. - Będzie on spowodowany występowaniem dużego gradientu barycznego oraz obecnością prądu strumieniowego. Odbuduje się nam cyrkulacja strefowa. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że prędkość wiatru w porywach przekroczy 100 km/h - czytamy w serwisie fanipogody.pl. Kiedy sytuacja będzie najgorsza i które regiony powinny się najbardziej obawiać pogodowego kontrataku? Jak to zwykle bywa - takie warunki mogą przynieść m.in. przerwy w dostawach energii elektrycznej. Warto się przygotować na taką ewentualność.

Czytaj też: Olbrzymia śnieżyca w kraju upałów! Gigantyczne utrudnienia, tysiące uwięzionych [WIDEO]

Prognoza pogody. Wichury i burze w Polsce. Kiedy uderzą?

Zdaniem ekspertów IMGW i analizujących modele meteo pasjonatów z serwisu fanipogoda.pl, załamanie pogody w Polsce nastąpi w okolicach czwartku-piątku (26/27.01.2022). Niebezpieczne zjawiska meteo utrudnią nam życie. Trzeba się przygotować nie tyko na wichury i lokalne burze, ale też na nieprzyjemną wersję zimy. 

- Będzie to zarówno śnieg, deszczu ze śniegiem, deszcz a okresami miejscami może zagrzmieć. Dokuczać ma nam dodatkowo silny wiatr, wynikający z dużej różnicy ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie układu niżowego z rodowodem atlantyckim - podają autorzy serwisu fanipogody.pl.

Prognoza pogody dla Polski. Burze, wichury, opady. Gdzie będzie najgorzej?

Meteorolodzy podają, że pod koniec stycznia wiatr i nieprzyjemne opady wyraźnie zaznaczą swoją obecność - zwłaszcza nad morzem oraz wysoko w górach wichury mogą powodować utrudnienia komunikacyjne. - Wygląda na to, że już w nocy z czwartku na piątek z północy i północnego-zachodu w tylnej części niżu, który znad państw bałtyckich odsunie się nad Rosję spłynie chłodniejsze powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym z powodzeniem rozwiną się chmury kłębiaste przynoszące opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Pojawić mogą się ponownie lokalne burze śnieżne - informują autorzy serwisu fanipogody.pl.

Pod koniec stycznia pogoda może się zmieniać bardzo dynamicznie. W ciągu dnia temperatury nie powinny spadać poniżej zera, ale już w nocy trzeba się przygotować na taką ewentualność. Oblodzone mogą być drogi i chodniki. Na przełomie stycznia i lutego spodziewamy się kolejnych opadów, wiatru do 100 km/h i lokalnych burz. 

Sonda
Boisz się skutków deszczu i burz?
Burza śnieżna w Zagórzu