Wichury do 130 km/h i burze szaleją! W poniedziałek pogoda zwariuje [Prognoza pogody 17.01.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wichury do 130 km/h i burze szaleją! W poniedziałek pogoda zwariuje [Prognoza pogody 17.01.2022]

Potężne wichury i burze atakują! W poniedziałek pogoda zwariuje [Prognoza pogody 17.01.2022]

2022-01-17 7:15

Prognoza pogody na poniedziałek, 17 stycznia uczula nas na bardzo niebezpieczne warunki atmosferyczne. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewidują m.in. wichury do 130 km/h! To bynajmniej nie wszystkie potencjalne problemy. Za oknami spodziewajcie się burz i piorunów. Sprawdzamy dla was, gdzie 17.01.2022 będzie najgorzej. Najnowsza prognoza pogody IMGW na dziś poniżej.

Pogoda na poniedziałek, 17 stycznia. Wichury do 130 km/h i burze atakują w Polsce

Prognoza pogody IMGW na poniedziałek (17.01.2022) nie zwiastuje niczego dobrego. Eksperci od pogody alarmują - burze i wichury nawet do 130 km/h przyniosą poważne utrudnienia. Polacy muszą być gotowi na dzień pełen nieprzyjemnych niespodzianek. Tego typu zjawiska meteo zazwyczaj przynoszą niebezpieczne zdarzenia drogowe, zerwane dachy i połamane drzewa. Gdzie będzie najgorzej? Zaglądamy do prognozy pogody IMGW na poniedziałek. - W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i deszczu, w górach śniegu. Na północy możliwe burze. Na wschodzie opady mogą mieć umiarkowane natężenie. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm w Karpatach i tam prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Miejscami na wschodzie i w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm - informują synoptycy Instytutu. Dalszy ciąg materiału pod naszym autorskim quizem

Zobacz też: Potworna zmiana pogody jeszcze w weekend! Koszmar powraca, będzie bardzo groźnie

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]

Pogoda na poniedziałek. Ostrzeżenia IMGW 17.01.2022

W poniedziałek (17 stycznia) na terenie całej Polski obowiązywać będą ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru. W województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, zachodniopomorskim, lubuskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim są to alerty drugiego stopnia (pomarańczowe), a na Śląsku, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Małopolsce, Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem są to ostrzeżenia pierwszego stopnia. Uwaga! Możliwe są aktualizacje i kontynuacje z innymi stopniami. Polecamy śledzenie map IMGW. 

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia - podaje w komunikacie dla Warszawy Mariusz Cebula, synoptyk IMGW.

Prognoza pogody na poniedziałek, 17.01.2022. Jaka będzie temperatura?

IMGW podaje, że w poniedziałek (17.01.2022) temperatura maksymalna ukształtuje się na poziomie od 0°C do 5°C, tylko na zachodzie i nad morzem miejscami około 6°C.- Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem i w górach bardzo silny, od 50 km/h do 70 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i wschodzie miejscami do 100 km/h, w Sudetach do 130 km/h, w Karpatach do 120 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne - alarmują eksperci. 

O ewentualnych utrudnieniach komunikacyjnych będziemy was informować na bieżąco. Warto też regularnie śledzić doniesienia meteorologów i lokalne serwisy Super Expressu. 

Sonda
Boisz się burzy?
Gwałtowna burza pod Sycowem