Potężne wichury i burze atakują! W poniedziałek pogoda zwariuje [Prognoza pogody 17.01.2022]

2022-01-17 7:15
Wichury do 130 km/h i burze szaleją! W poniedziałek pogoda zwariuje [Prognoza pogody 17.01.2022]
Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wichury do 130 km/h i burze szaleją! W poniedziałek pogoda zwariuje [Prognoza pogody 17.01.2022]

Prognoza pogody na poniedziałek, 17 stycznia uczula nas na bardzo niebezpieczne warunki atmosferyczne. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewidują m.in. wichury do 130 km/h! To bynajmniej nie wszystkie potencjalne problemy. Za oknami spodziewajcie się burz i piorunów. Sprawdzamy dla was, gdzie 17.01.2022 będzie najgorzej. Najnowsza prognoza pogody IMGW na dziś poniżej.

Pogoda na poniedziałek, 17 stycznia. Wichury do 130 km/h i burze atakują w Polsce

Prognoza pogody IMGW na poniedziałek (17.01.2022) nie zwiastuje niczego dobrego. Eksperci od pogody alarmują - burze i wichury nawet do 130 km/h przyniosą poważne utrudnienia. Polacy muszą być gotowi na dzień pełen nieprzyjemnych niespodzianek. Tego typu zjawiska meteo zazwyczaj przynoszą niebezpieczne zdarzenia drogowe, zerwane dachy i połamane drzewa. Gdzie będzie najgorzej? Zaglądamy do prognozy pogody IMGW na poniedziałek. - W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i deszczu, w górach śniegu. Na północy możliwe burze. Na wschodzie opady mogą mieć umiarkowane natężenie. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm w Karpatach i tam prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Miejscami na wschodzie i w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm - informują synoptycy Instytutu. Dalszy ciąg materiału pod naszym autorskim quizem

Zobacz też: Potworna zmiana pogody jeszcze w weekend! Koszmar powraca, będzie bardzo groźnie

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]

Pogoda na poniedziałek. Ostrzeżenia IMGW 17.01.2022

W poniedziałek (17 stycznia) na terenie całej Polski obowiązywać będą ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru. W województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, zachodniopomorskim, lubuskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim są to alerty drugiego stopnia (pomarańczowe), a na Śląsku, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Małopolsce, Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem są to ostrzeżenia pierwszego stopnia. Uwaga! Możliwe są aktualizacje i kontynuacje z innymi stopniami. Polecamy śledzenie map IMGW. 

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia - podaje w komunikacie dla Warszawy Mariusz Cebula, synoptyk IMGW.

Prognoza pogody na poniedziałek, 17.01.2022. Jaka będzie temperatura?

IMGW podaje, że w poniedziałek (17.01.2022) temperatura maksymalna ukształtuje się na poziomie od 0°C do 5°C, tylko na zachodzie i nad morzem miejscami około 6°C.- Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem i w górach bardzo silny, od 50 km/h do 70 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i wschodzie miejscami do 100 km/h, w Sudetach do 130 km/h, w Karpatach do 120 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne - alarmują eksperci. 

O ewentualnych utrudnieniach komunikacyjnych będziemy was informować na bieżąco. Warto też regularnie śledzić doniesienia meteorologów i lokalne serwisy Super Expressu. 

Sonda
Boisz się burzy?
Gwałtowna burza pod Sycowem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE