Wichury do 100 km/h i śnieżyce, a potem... totalny zwrot akcji! Szalona pogoda w Polsce

i

Autor: Super Express Wichury do 100 km/h i śnieżyce, a potem... totalny zwrot akcji! Szalona pogoda w Polsce

IMGW ma dobre i złe wieści

Wichury do 100 km/h i śnieżyce, a potem... totalny zwrot akcji?! Szalona pogoda w Polsce

2023-03-07 7:56

Śnieżyce, wichury na nizinach, w górach nawet do 100 km/h, a potem ocieplenie?! Zbliżamy się do połowy marca, a zima wciąż ma się w Polsce znakomicie. Prognoza IMGW na najbliższe dni to prawdziwy rollercoaster. Określenie "w marcu jak w garncu" pasuje tutaj idealnie. Na portalu se.pl sprawdzamy, kiedy jest szansa na pogodowy przełom.

Jak już informowaliśmy was na portalu pogoda.se.pl. - prognoza na marzec jest daleka od idealnej dla wszystkich tych, którzy tęsknym wzrokiem wypatrują wiosny. Synoptycy IMGW, analizujący pogodę na pierwsze dni bieżącego tygodnia zapowiadali przede wszystkim śnieżyce, niskie temperatury i porywisty wiatr. We wtorek (7 marca 2023 r.) wichury obniżą temperaturę odczuwalną.

- Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wzrastający na północnym zachodzie i północy kraju do dość silnego, nad morzem w porywach do 75 km/h, na krańcach zachodnich do 60 km/h, wieczorem w centrum kraju do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 80 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza IMGW na 8-11 marca 2023 r. Będzie przełom?

Z prognozy synoptycznej na bieżący tydzień wynika, że opady śniegu zostaną z nami do weekendu włącznie. Stopniowo powinno się ocieplać. W środę (8 marca 2023 r.) na Podkarpaciu termometry mają pokazać nawet 9 stopni na plusie. Niestety - nad morzem porywisty wiatr będzie osiągał prędkość nawet 70 km/h, co może wywoływać utrudnienia komunikacyjne. A kiedy jest szansa na przełom w pogodzie? Eksperci IMGW widzą takową w drugiej dekadzie marca, ale zaznaczają, że trzeba uzbroić się cierpliwość.

- Końcówka tygodnia przyniesie pochmurną pogodę, okresami będzie padał śnieg, deszczu ze śniegiem i deszcz. Na sobotę prognozujemy ocieplenie, na południowym zachodzie nawet do 10-13°C. Nie należy jednak przywiązywać się do tego scenariusza, ponieważ jest on obarczony dużą niepewnością. Nie możemy wykluczyć, że zamiast ocieplenia nadejdzie ochłodzenie - czytamy w prognozie synoptycznej.

Prognozy będziemy codziennie aktualizować w naszym serwisie. Warto również śledzić lokalne komunikaty meteo. Warunki na drogach będą utrudnione, toteż po raz kolejny będziemy apelować o ostrożność.

Sonda
Czy czekasz na ciepłą wiosnę 2023?
Atak zimy w Małopolsce. Śnieg nie przestaje padać