Burze i nawet 15 mm deszczu. Wiemy, gdzie początek tygodnia będzie najgorszy [Prognoza IMGW na 3.10.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Burze i nawet 15 mm deszczu. Wiemy, gdzie początek tygodnia będzie najgorszy [Prognoza IMGW na 3.10.2022]

Brzydka wersja jesieni

Wichury do 100 km/h i burze atakują. Wiemy, gdzie początek tygodnia będzie najgorszy [Prognoza IMGW na 3.10.2022]

2022-10-03 6:10

Pogoda na poniedziałek (3 października) dla Polski, przekazana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przypomina nam, że jesień rozgościła się w Polsce. Spadnie sporo deszczu, a gdzieniegdzie mogą się pojawić burze. W górach odnotujemy konkretne opady śniegu. Szczegóły prognozy pogody IMGW analizujemy poniżej.

Jak informuje IMGW, nad Europą Zachodnią będzie dominować wyż, a rozległe niże znajdą się nad Europą Wschodnią i nad północnym Atlantykiem. Polska będzie pod wpływem głębokiego niżu znad Rosji, Białorusi i Ukrainy i tylko na krańcach zachodnich zacznie oddziaływać wyż. Napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie rosnąć. Co jeszcze czeka nas na początku tygodnia? Pogoda nie poprawi nam nastroju.

Jaka będzie pogoda w poniedziałek, 3 października?

Na początku tygodnia aura będzie typowo jesienna. Przydadzą się parasole, a w górach przybędzie sporo śniegu. 

- W poniedziałek zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Nad morzem możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w Polsce południowej i nad morzem około 10 mm, w Karpatach do 15 mm i w Tatrach opady śniegu do 15 cm - podaje IMGW w prognozie na 3 października. 

- Wiatr na krańcach południowo-zachodnich słaby, na przeważającym obszarze umiarkowany, w północnej Polsce dość silny, w porywach 60 km/h, północno-zachodni, nad morzem północny. Porywy wiatru w rejonie Zatoki Gdańskiej, w Karpatach i na Suwalszczyźnie do 70 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. W Tatrach wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne - dodają synoptycy.

Jaka będzie temperatura 3.10.2022?

Na ocieplenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. W poniedziałek będzie chłodno i na pewno przydadzą się ciepłe bluzy.

- Temperatura maksymalna od 12 do 15 stopni C, nieco chłodniej na terenach podgórskich od 8 do 10 st. C, na krańcach wschodnich około 11 st. Celsjusza - podaje IMGW. 

Pogoda na dzisiaj. Noc z poniedziałku na wtorek 3/4.10.2022

IMGW podaje, że w nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południowym wschodzie prognozowana wysokość opadów około 10 mm, a w Karpatach opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm. Temperatura minimalna od około 5°C w kotlinach górskich, na przeważającym obszarze od 7°C do 9°C, a nad morzem od 10°C do 12°C. Wiatr na przeważającym obszarze słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W północno wschodniej Polsce wiatr początkowo dość silny, w porywach do 60 km/h, na Mazurach i na Suwalszczyźnie od 70 km/h do 75 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru w górach, w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach do 100 km/h. W Tatrach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Sonda
Boisz się burzy?
Gwałtowna burza pod Sycowem
Nasi Partnerzy polecają