Burze i nawet 15 mm deszczu. Wiemy, gdzie początek tygodnia będzie najgorszy [Prognoza IMGW na 3.10.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Burze i nawet 15 mm deszczu. Wiemy, gdzie początek tygodnia będzie najgorszy [Prognoza IMGW na 3.10.2022]

Brzydka wersja jesieni

Wichury do 100 km/h i burze atakują. Wiemy, gdzie początek tygodnia będzie najgorszy [Prognoza IMGW na 3.10.2022]

2022-10-03 6:10

Pogoda na poniedziałek (3 października) dla Polski, przekazana przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przypomina nam, że jesień rozgościła się w Polsce. Spadnie sporo deszczu, a gdzieniegdzie mogą się pojawić burze. W górach odnotujemy konkretne opady śniegu. Szczegóły prognozy pogody IMGW analizujemy poniżej.

Jak informuje IMGW, nad Europą Zachodnią będzie dominować wyż, a rozległe niże znajdą się nad Europą Wschodnią i nad północnym Atlantykiem. Polska będzie pod wpływem głębokiego niżu znad Rosji, Białorusi i Ukrainy i tylko na krańcach zachodnich zacznie oddziaływać wyż. Napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie rosnąć. Co jeszcze czeka nas na początku tygodnia? Pogoda nie poprawi nam nastroju.

Jaka będzie pogoda w poniedziałek, 3 października?

Na początku tygodnia aura będzie typowo jesienna. Przydadzą się parasole, a w górach przybędzie sporo śniegu. 

- W poniedziałek zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Nad morzem możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w Polsce południowej i nad morzem około 10 mm, w Karpatach do 15 mm i w Tatrach opady śniegu do 15 cm - podaje IMGW w prognozie na 3 października. 

- Wiatr na krańcach południowo-zachodnich słaby, na przeważającym obszarze umiarkowany, w północnej Polsce dość silny, w porywach 60 km/h, północno-zachodni, nad morzem północny. Porywy wiatru w rejonie Zatoki Gdańskiej, w Karpatach i na Suwalszczyźnie do 70 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. W Tatrach wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne - dodają synoptycy.

Jaka będzie temperatura 3.10.2022?

Na ocieplenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. W poniedziałek będzie chłodno i na pewno przydadzą się ciepłe bluzy.

- Temperatura maksymalna od 12 do 15 stopni C, nieco chłodniej na terenach podgórskich od 8 do 10 st. C, na krańcach wschodnich około 11 st. Celsjusza - podaje IMGW. 

Pogoda na dzisiaj. Noc z poniedziałku na wtorek 3/4.10.2022

IMGW podaje, że w nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południowym wschodzie prognozowana wysokość opadów około 10 mm, a w Karpatach opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm. Temperatura minimalna od około 5°C w kotlinach górskich, na przeważającym obszarze od 7°C do 9°C, a nad morzem od 10°C do 12°C. Wiatr na przeważającym obszarze słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W północno wschodniej Polsce wiatr początkowo dość silny, w porywach do 60 km/h, na Mazurach i na Suwalszczyźnie od 70 km/h do 75 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru w górach, w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach do 100 km/h. W Tatrach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Sonda
Boisz się burzy?
Gwałtowna burza pod Sycowem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają