W tym regionie pogoda ma się znakomicie. Burze praktycznie nie występują!

i

Autor: guvo59/cc0/Pixabay.com "Gdzie jest burza" to jedna z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz przez Polaków, ale mieszkańcy jednego z regionów naszego kraju nie muszą tego robić

W tym regionie pogoda ma się znakomicie. Burze praktycznie nie występują!

2022-07-07 13:00

"Gdzie jest burza" to jedna z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz przez Polaków, ale mieszkańcy jednego z regionów naszego kraju nie muszą tego robić. Aktywność burzowa jest tam praktycznie znikoma, i to nawet jeśli weźmie się pod uwagę cały rok. Ten komfort mają w pierwszej kolejności mieszkańcy Ustki i Kołobrzegu, ale burze omijają też inne miasta.

W tym regionie pogoda ma się znakomicie. Burze praktycznie nie występują!

Jak informuje TwojaPogoda.pl, w Ustce i Kołobrzegu odnotowano ledwie po 8 dni burzowych, czyli o połowę mniej, niż wynosi wieloletnie norma dla Polski. Na północy kraju jest generalnie mało, bo strefa, gdzie najczęściej występują burze, przechodzi od północnego zachodu do południowego wschodu, z kulminacją zjawiska na terenach górzystych. W Sudetach, Karpatach i pogórzy aktywność burzowa wynosi średnio 40 dni w roku. Na przeciwległym biegunie, dosłownie i w przenośni, jest polskie wybrzeże, gdzie występuje prawie 3-krotnie mniej burz niż np. w Małopolsce czy na Podkarpaciu - w nadmorskich kurortach ich aktywność sięga średnio 15 dni w roku. Rekordowy dla Polski był rok 1976, gdy w Kołobrzegu odnotowano ledwie 5 dni burzowych. Stosunkowo niewiele tego typu zjawisk występuje również w Gdańsku i Szczecinie. Co ciekawe, sytuacja zmienia się diametralnie, gdy mowa o aktywności burzowej, ale tylko w listopadzie.

Czytaj też: Załamanie pogody to kwestia czasu! Za oknami zrobi się bardzo niespokojnie. Eksperci IMGW podają daty

Jak informuje TwojaPogoda.pl, powołując się na dane IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia burz na polskim wybrzeżu jesienią wynosi od 1-5 procent, w czasie gdy dla pozostałych regionów kraju to tylko 0,6. Ma to związek z układami niskiego ciśnienia, które przemieszczają się nad Bałtykiem, które przenoszą powietrze polarno-morskie i arktyczne, stanowiące przyczynek do powstawania sztormów.

Czytaj też: Brutalna pogoda długoterminowa dla Polski. Gwałtowne burze pomieszane z falą upałów?! Złowieszcze prognozy

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?
Sonda
Boisz się burz?
Nawałnice i burze przechodzą nad Polską